Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Punkty karne można sprawdzić z domu

25.04.2017 08:05 | 0 komentarzy | 4 569 odsłony | Eliza Jarguz-Banasik

Od poniedziałku kierowcy nie muszą chodzić na policję, by się dowiedzieć, ile mają aktualnie punktów karnych na koncie. Wystarczy wejść na stronę obywatel.gov.pl.

0
Punkty karne można sprawdzić z domu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

E-usługa "Sprawdź swoje punkty karne" w ramach systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców jest bezpłatna. By z niej skorzystać trzeba mieć jednak Profil Zaufany. Można go założyć zdalnie za pośrednictwem internetowego konta bankowego. Niestety, na razie taką możliwość daje tylko kilka banków.

Profil Zaufany jest konieczny, bo pozwala potwierdzić tożsamość danej osoby. Chodzi o to, by nikt się pod nikogo nie podszył. Sprawdzić można tylko swoje punkty karne. Informację można pobrać w formacie PDF albo wydrukować. Taki wydruk ma charakter informacyjny, ale nie jest to dokument urzędowy.

Po zaświadczenie kierowcy nadal muszą udać się na policję. Tu cały czas, tak jak do tej pory, można też zweryfikować liczbę punktów karnych czy sprawdzić datę ostatniego wykroczenia. Nie da się tego zrobić telefonicznie.

- Nie trzeba się wcześniej umawiać. Należy tylko zabrać ze sobą dokument potwierdzający tożsamość - mówi Katarzyna Dąbkowska, rzeczniczka prasowa chrzanowskiej policji.