Nie masz konta? Zarejestruj się

Informator

Rekordowa liczba turystów w Małopolsce

17.01.2017 14:37 | 0 komentarzy | 6 970 odsłon | Biuro Prasowe UMWM

W Małopolsce znów padł rekord turystyczny - w zeszłym roku nasz region odwiedziło 14,9 mln osób, czyli o milion więcej niż w 2015 roku. Co ważne, w tej liczbie zdecydowanie przeważają osoby, które nocowały na terenie województwa przynajmniej jedną noc - jest ich 11,5 mln. Te i inne dane zawiera najnowszy raport z badania ruchu turystycznego w województwie małopolskim.

0
Rekordowa liczba turystów w Małopolsce
Fot. Biuro Prasowe UMWM
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Podczas prezentacji raportu Leszek Zegzda, członek zarządu województwa małopolskiego, nie krył swojego zadowolenia: - Inwestycje w turystykę, troska o zabytki czy rewitalizacja naszych miast i wsi przynosi wymierne efekty. Małopolska z każdym rokiem jest coraz popularniejszym kierunkiem podróży - mówił.

Kolejny rok na plusie
W 2016 roku Małopolskę odwiedziło 14,9 mln osób, co oznacza, że w porównaniu do 2015 roku liczba ta wzrosła o milion (6,9%). Wśród nich ponad 3,2 mln to odwiedzający z zagranicy.

- Od ośmiu lat stale wzrasta liczba osób, które przyjeżdżają do Małopolski. Tegoroczny skok z pewnością zawdzięczamy Światowym Dniom Młodzieży. Wierzę głęboko, że przez te kilka dni młodzi pielgrzymi zachwycili się małopolską gościnnością, naszą przyrodą, zabytkami i wspaniałą kuchnią - i tu jeszcze wrócą, zabierając ze sobą swoich najbliższych. Zadowolony turysta to w końcu najlepszy ambasador Małopolski - mówi Leszek Zegzda, członek zarządu województwa.

W ogólnej liczbie 14,9 mln osób, aż 11,5 mln stanowią turyści, czyli osoby, które spędziły w regionie przynajmniej 1 noc. Oznacza to, że liczba turystów w stosunku do 2015 roku wzrosła o ok. 800 tys. osób (czyli o 7,5%). Dane dotyczące liczby osób nocujących w obiektach turystycznych potwierdzają, że województwo małopolskie (wraz z woj. mazowieckim) jest niekwestionowanym liderem w skali całego kraju.

Kto odwiedza Małopolskę?
W raporcie ruchu turystycznego zbadano również skąd pochodzą osoby, które przyjeżdżają do Małopolski. Odwiedzający krajowi to najczęściej mieszkańcy województwa śląskiego (17,1%), małopolskiego (16,7%), mazowieckiego (13,3%) oraz podkarpackiego (8%). Wśród osób, które nocowały, najliczniejsi są mieszkańcy Śląska i Mazowsza, a następnie Małopolski i Podkarpacia, natomiast wśród gości - mieszkańcy woj. małopolskiego, następnie śląskiego i podkarpackiego.

Wśród zagranicznych odwiedzających w dalszym ciągu utrzymuje się dominacja Wielkiej Brytanii (17,4%) oraz Niemiec (16,4%), w dalszej kolejności Francji i Włoch (poziom reprezentacji tych dwóch ostatnich państw wzrósł).

Odwiedzający krajowi podczas swojego pobytu w Małopolsce wydali średnio 730 zł na osobę, a odwiedzający zagraniczni - 1415 zł na osobę, czyli prawie dwukrotnie więcej. W efekcie szacuje się, że dochody z turystyki w 2016 wyniosły niemal 13 mld zł, co w porównaniu do zeszłego roku oznacza utrzymanie na podobnym poziomie.

Po pierwsze: wypoczynek!
Nie ma różnicy czy osoby przyjeżdżające do Małopolski są z Polski czy z zagranicy - większość z nich odwiedza ten region, bo chce wypocząć (także w sposób aktywny) i zobaczyć najbardziej znane atrakcje turystyczne. Jak wynika z badań, turystyka aktywna jest istotna dla odwiedzających krajowych, natomiast zagraniczni znacznie częściej deklarują chęć zwiedzania zabytków. Wśród turystów zagranicznych ważne są również odwiedziny u krewnych i znajomych oraz rozrywka, a wśród krajowych - pobyty zdrowotne. W 2016 roku odnotowano też wysoki wskaźnik pobytów w celach religijnych, szczególnie wśród turystów zagranicznych.

Szacuje się, że z oferty narciarskiej Małopolski skorzystało w I kwartale 2016 roku ok. 1,5 mln osób. W sezonie zimowym 49% odwiedzających krajowych oraz 18% zagranicznych deklarowało, że jest tu by pojeździć na nartach czy snowboardzie.

Pobyty turystów zagranicznych są nieznacznie dłuższe od pobytów turystów krajowych. Najczęściej to wyjazdy, które obejmują od 4 do 7 noclegów (39%), a następnie od 2 do 3 noclegów (30%). W stosunku do ubiegłego roku przeciętny czas pobytu turystów krajowych w Małopolsce nieznacznie się skrócił, natomiast zagranicznych - nie zmienił się. Największą popularnością wśród turystów krajowych cieszą się kwatery prywatne (w tym agroturystyczne) oraz pensjonaty, natomiast turyści spoza naszego kraju najczęściej wybierają hotele. Zarówno wśród turystów krajowych, jak i zagranicznych spadł odsetek osób nocujących u rodziny i znajomych.

Jak odwiedzający oceniają pobyt w Małopolsce?
To kolejna dobra wiadomość - przyjezdni, których w trakcie badania zapytano o jakość oferty turystycznej, oceniali ją bardzo pozytywnie (średnio na 4,27 pkt. na 5 pkt. maksymalnie). Niezadowolonych ze swojego pobytu było mniej niż 1% odwiedzających. 99% odwiedzających deklaruje, że poleci Małopolskę swoim znajomym i rodzinie, a 97% jest skłonna przyjechać tu ponownie. I faktycznie, nie są to puste słowa - dla 49% odwiedzających zagranicznych i 90% krajowych nie była to pierwsza wizyta w regionie.

Za najważniejsze atuty Małopolski odwiedzający uważają piękno przyrody, malownicze krajobrazy, unikatowość i dobry stan zabytków, zróżnicowaną ofertę atrakcji oraz życzliwość i gościnność ludzi.

Najbardziej atrakcyjne miejsca Małopolski
Odwiedzający krajowi, pytani o najbardziej atrakcyjne miejsca w województwie małopolskim, wskazywali najczęściej na Kraków. W drugiej kolejności wymieniano Zakopane, a następnie „góry", Kopalnię Soli w Wieliczce oraz Krynicę Zdrój. Również dla rezydentów zagranicznych, kluczową atrakcją jest Kraków, a jego dominacja w tym roku jest bardzo silna (wskazuje go niemal 90% przyjezdnych). Drugie miejsce zajmuje Zakopane, a trzecie - Wieliczka. Kraków, Zakopane i Wieliczka utrzymują się niezmiennie w czołówce, a pozycja „gór" umacnia się systematycznie w ostatnich latach.

Skąd odwiedzający czerpią informacje o Małopolsce?
Nie jest zaskoczeniem, że uczestnicy badania czerpią informacje głównie z Internetu - znaczenie tego medium rośnie z roku na rok, a jego wykorzystanie w 2016 roku zadeklarowało 71% odwiedzających. Istotnym źródłem wiedzy są także: znajomi i członkowie rodziny (40%) oraz przewodniki turystyczne (24%) - popularniejsze wśród przyjezdnych z zagranicy.

Metodologia badania
Badanie ruchu turystycznego jest prowadzone w Małopolsce od 2003 roku. Ta ciągłość i systematyka sprawia, że mamy doskonałą wiedzę o tym, jaka jest struktura czy tendencje zmian. Są to istotne dane zarówno dla nas - jako urzędu marszałkowskiego - ale i dla samej branży turystycznej, bo dzięki nim może wyciągnąć istotne wnioski dla swojej przyszłości i rozwoju - podkreślał podczas konferencji prasowej Tomasz Urynowicz, dyrektor Departamentu Turystyki i Sportu urzędu marszałkowskiego.

Raport za 2016 rok jest przygotowany w oparciu o badania, które były prowadzone w głównych atrakcjach turystycznych regionu (łącznie 29 lokalizacji) na podstawie wywiadów kwestionariuszowych na próbie 6380 odwiedzających. Badania zrealizowało konsorcjum dwóch firm: Pracownia Analiz Społecznych IPSYLON Iwona Żuk oraz Pracownia Badawcza BOSQO Hubert Kawalec.

Warto podkreślić, że Województwo Małopolskie prowadzi stały monitoring ruchu turystycznego od 2003 roku.