Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Niska frekwencja na spotkaniu informacyjnym w Chrzanowie dotyczącym budżetu obywatelskiego

28.04.2016 21:46 | 2 komentarze | 3 511 odsłony | Eliza Jarguz-Banasik

Do 6 maja można zgłaszać projekty w ramach budżetu obywatelskiego województwa małopolskiego. O tym, kto i na co ma szansę otrzymać pieniądze mówili w czwartek w Chrzanowie przedstawiciele urzędu marszałkowskiego. Posłuchać przyszli nieliczni, głównie przedstawiciele różnych instytucji i stowarzyszeń.

2
Niska frekwencja na spotkaniu informacyjnym w Chrzanowie dotyczącym budżetu obywatelskiego
Frekwencja na spotkaniu informacyjnym w Chrzanowie była niewielka
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W trakcie godzinnej dyskusji dowiedzieli się, że w skali całego województwa do podziału jest 6 mln zł, a dla Małopolski zachodniej - milion złotych. Urzędnicy poinstruowali ich także, jak wypełnić wniosek i jakie projekty będą preferowane.

- Realizacja zadań twardych, jak remonty czy inwestycje możliwa jest wyłącznie na terenie będącym własnością województwa. Natomiast tzw. zadania miękkie, jak organizacja imprez może dotyczyć innych obiektów pod warunkiem uzyskania zgody władających nimi osób - tłumaczył Dominik Jaśkowiec z UMWM w Krakowie.

Nabór projektów rozpoczął się 15 kwietnia i potrwa do 6 maja. Propozycje można zgłaszać przez internet za pośrednictwem strony bo.malopolska.pl, korespondencyjnie albo osobiście. Po ich zweryfikowaniu zostanie opublikowana lista i rozpocznie się głosowanie mieszkańców. Potrwa od 18 czerwca do 6 lipca. Projekty z największą liczbą głosów zostaną zrealizowane.

Inicjatywę obywatelską może zgłosić każdy małopolanin. Wystarczy mieć ukończone 16 lat. Preferowane są zadania prospołeczne, kulturalne, edukacyjne, sportowe, turystyczne i ekologiczne. Każde musi być zgodne z prawem, mieścić się w kompetencjach samorządu wojewódzkiego i współgrać ze Strategią Rozwoju Województwa Małopolskiego na lata 2011-2020. Zgłosić można przedsięwzięcie powiatowe (dla jednego powiatu albo miasta Krakowa o wartości od 50 tys. zł do 100 tys. zł) albo subregionalne (dla co najmniej dwóch powiatów położonych w danym subregionie o wartości od 100 tys. zł do 300 tys. zł).