Nie masz konta? Zarejestruj się

Praca, biznes, edukacja

Sądecki Newag wyprodukuje 12 pociągów dla Małopolski

30.03.2016 15:09 | 0 komentarzy | 4 583 odsłony | UMWM

W środę Województwo Małopolskie podpisało umowę z Newag S.A. na dostawę 12 pojazdów szynowych. Firma wyprodukuje nowoczesne pociągi, które jeszcze w tym roku trafią na małopolskie trasy kolejowe.

0
Sądecki Newag wyprodukuje 12 pociągów dla Małopolski
W barwach Małopolski od 2014 roku jeżdżą Impulsy 36WEa Fot. Materiały prasowe NEWAG
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wartość zamówionego taboru to prawie 300 mln zł. Jego właścicielem będzie Województwo Małopolskie, a operatorem wojewódzka spółka Koleje Małopolskie.

- To następny etap budowania strategii transportu zintegrowanego, w którym transport kolejowy odgrywa kluczową rolę. Od 2003 r. sukcesywnie nabywamy kolejne pociągi, do tej pory zakupiliśmy ich 31 - mówił marszałek Jacek Krupa przed podpisaniem umowy. - Potrzeby województwa zakładają zakup 60 pociągów do 2020 r. bowiem kolej aglomeracyjna w całości ma być oparta o nowy tabor zapewniający podróż w warunkach na miarę XXI wieku - podkreślił.

Marszałek dodał również, że nowe pojazdy będą kursowały na trzeciej z linii Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej do Tarnowa, której otwarcie planowane jest na koniec tego roku.

- Cieszę się, że tak ogromna kwota 300 mln zł trafi na sądecką ziemię i zapewni kolejne miejsca pracy - mówił z kolei członek zarządu Leszek Zegzda.

Podpisana umowa zakłada, że Newag dostarczy 6 pojazdów do końca listopada br. (4 składy pięcioczłonowych Impulsów 45WE oraz 2 szt. czteroczłonowych EZT Impuls 31WE) oraz zapewni kompleksową obsługę gwarancyjną, serwis i utrzymanie. Nowe pociągi będą mogły obsługiwać pasażerów już w grudniu br. Pozostałe 6 składów zostanie dostarczone do 15 lutego 2017 r. Samorząd województwa może skorzystać również z tzw. prawa opcji i zakupić dodatkowe pojazdy. Zarząd Województwa Małopolskiego podejmie decyzję w tym zakresie w ciągu najbliższego miesiąca.

- Jesteśmy niezmiernie zadowoleni, że udało nam się sfinalizować podpisanie tej umowy. Tym bardziej cieszy nas fakt, że jeszcze w tym roku, w którym obchodzimy jubileusz 140-lecia założenia firmy, kolejne pojazdy z logo NEWAG-u pojawią się na torach Województwa Małopolskiego - mówi Zbigniew Konieczek, Prezes NEWAG S.A. Prezes podkreślił również, że któryś z pociągów wyprodukowanych dla Małopolski będzie setnym pociągiem wyprodukowanym w Newagu.

Nowy tabor będzie spełniał rygorystyczne normy europejskie TSI (PRM, TSI NOI, TSI LOK&PAS, TSI SRT i TSI CCS), dzięki czemu poprawi się komfort podróży małopolskich pasażerów, przede wszystkim osób niepełnosprawnych i o ograniczonej mobilności. Pasażerowie będą podróżować w cichych, klimatyzowanych wnętrzach, wyposażonych w ergonomiczne fotele, internet i gniazdka elektryczne. W pojazdach będzie zastosowany nowoczesny system wizualnej i dźwiękowej informacji pasażerskiej, monitorowanie wnętrza oraz system zliczania pasażerów. Czteroczłonowe Impulsy 31WE pomieszczą 200 pasażerów na miejscach siedzących (w tym 16 uchylnych), a pięcioczłonowe Impulsy 45WE będą mogły przewozić 250 pasażerów na miejscach siedzących (w tym 20 uchylnych).

Pociągi Impuls to pojazdy ekonomiczne i bezpieczne - cechują się niskim zużyciem energii elektrycznej, gdyż podczas hamowania pociąg oddaje energię do sieci trakcyjnej. Pojazdy spełniają również rygorystyczne europejskie normy zderzeniowe i wytrzymałościowe (zgodnie z EN 15227 C1 oraz PII wg EN 12663). Impulsy będą podróżować z prędkością eksploatacyjną 160 km/h.

Na zakup taboru przewidziane zostało dofinansowanie w ramach projektu „Zakup Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych dla rozwoju kolei małopolskich" z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Za realizację projektu odpowiada Departament Inwestycji Strategicznych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, który będzie wnioskował o 42 mln euro ze środków UE. Wkład własny zostanie pokryty z budżetu województwa oraz funduszu kolejowego.

Producent Impulsów, Newag S.A. to jedna z najstarszych firm kolejowych w Polsce ze 140 letnim doświadczeniem w branży. Spółka w swoim portfolio produktowym posiada elektryczne i spalinowe pojazdy pasażerskie, modernizowane lokomotywy spalinowe, czteroosiowe i sześcioosiowe lokomotywy elektryczne, tramwaje oraz modernizowane wagony osobowe. NEWAG S.A. jest liderem na rynku modernizowanych lokomotyw spalinowych. Nowe pociągi zostaną wyprodukowane w zakładach spółki w Nowym Sączu.