Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Piknik militarny – to byłaby promocja Chrzanowa

24.03.2016 12:22 | 11 komentarzy | 5 957 odsłon | Marek Oratowski

Oświęcim ma swój Life Festival, Jaworzno Festiwal Energii. Wygiełzów słynie ze Zlotu Czarownic i Ziemniaczyska, a Krzeszowice z Majówki Hrabiny Zofii. Tylko w Chrzanowie na razie nie ma takiego flagowego wydarzenia. Czas to zmienić - pisze Marek Oratowski.

11
Piknik militarny – to byłaby promocja Chrzanowa
Operacja Południe w Bielsku-Białej Fot. Piotr Tarczyński
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Budowanie marki miasta w dużym stopniu jest dziś oparte na organizowaniu imprez wywołujących szerokie zainteresowanie. Zarówno mieszkańców, jak i mediów. Tymczasem stolica powiatu w masowym odbiorze nie jest kojarzona z żadnym dużym wydarzeniem. Dni Chrzanowa, Lokomotywa Artystyczna, Herody lub Jarmark Mikołajski nie pełnią takiej roli.

Sąsiednie miasta dawno wyprzedziły Chrzanów. Festiwal Energii w Jaworznie ściągnął w ubiegłym roku na stadion miejski tłumy mieszkańców, spragnionych gwiazd z najwyższej półki. W Oświęcimiu w ostatnich latach wystąpiły m.in. takie gwiazdy jak: Sting, Peter Gabriel czy Soundgarden. W tym roku na scenie np. zaprezentują się Elton John i Queen. Światowa ekstraklasa muzyki.

Krzeszowice poszły w inną stronę, aktywizując mieszkańców interesujących się historią. Tak powstała Majówka Hrabiny Zofii.

Nic dziwnego, że temat potrzeby zaistnienia jednej, dużej imprezy, pojawił się w trakcie debaty przed pierwszą turą wyborów na burmistrza Chrzanowa, zorganizowanej w redakcji "Przełomu". Kandydaci do objęcia stanowiska nie potrafili ad hoc podać zbyt wielu propozycji (m.in. Beata Majkrzak postulowała zorganizowanie chrzanowskich wianków). Wymyślenie takiej imprezy i jej wypromowanie na pewno miałoby dużo większe znaczenie promocyjne, niż wybór nowego logo.

Moim zdaniem warto byłoby zorganizować piknik militarny, na przykład w ośrodku na Kątach, gdzie jest dużo miejsca. Takie spotkania cieszą się w całym kraju dużym zainteresowaniem i gromadzą całe rodziny.

W naszym regionie działają członkowie grup rekonstrukcyjnych. Niech na miejscu odegrają jakąś inscenizację. Taka impreza w Bielsku-Białej, czyli Operacja Południe, gromadzi tysiące widzów. Uczestnicy mogą obejrzeć wozy bojowe, pojazdy gąsienicowe, motocykle, opancerzone amfibie, a nawet czołgi. Wśród widzów jest wielu takich, którzy dotąd nie interesowali się militariami. Do domu wracają zachwyceni.

Ciekaw jestem, jakie macie inne pomysły na wydarzenia, z jakimi w przyszłości mógłby być kojarzony Chrzanów?

 

Najnowszy, 12. numer „Przełomu" można kupić w internecie. Elektroniczne wydanie jest dostępne także dla użytkowników urządzeń mobilnych - tabletów i smartfonów (w tym iPhonów i iPadów).