Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Większość szkół ponadgimnazjalnych nie skorzysta z wirtualnych zajęć na uczelniach

11.03.2016 14:01 | 2 komentarze | 5 586 odsłon | Anna Jarguz

Tylko I Liceum Ogólnokształcące w Chrzanowie będzie uczestniczyło w realizacji projektu Małopolska Chmura Edukacyjna. Na udział pozostałych nie zgodził się zarząd powiatu.

2
Większość szkół ponadgimnazjalnych nie skorzysta z wirtualnych zajęć na uczelniach
Brak wystarczająco szybkich łączy internetowych to, według zarządu powiatu, powód wycofania szkół z projektu Fot. Tadeusz Jachnicki
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pod decyzją o wycofaniu szkół podpisał się wicestarosta Krzysztof Kasperek. Tłumaczy, że nie posiadają łącza internetowego o odpowiedniej prędkości emisyjnej, co uniemożliwia uczestnictwo w projekcie.
- Koszt doprowadzenia łącza sięga 300 tys. zł. Nie mamy takich pieniędzy - przekonuje Krzysztof Kasperek.

Decyzją wicestarosty jest zaskoczony Robert Straś, wykładowca na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, zajmujący się realizacją projektu od strony technicznej.
- Nie wiem, skąd taka kwota. Docelowo szkoła ma dysponować łączem internetowym symetrycznym o prędkości 6 Mb na sekundę. Nie sądzę, by w tak zurbanizowanym terenie, jak Trzebinia, Chrzanów czy Libiąż, tyle to miało kosztować. Niektóre firmy, w ramach promocji, robią to za darmo. Współpracujemy ze szkołami dysponującymi 40, 60 czy 200 Mb i żadna nie mówiła, by to przekraczało jej możliwości finansowe - podkreśla Robert Straś.

W projekcie miało uczestniczyć sześć szkół: Zespół Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini, II Liceum Ogólnokształcące w Chrzanowie, Zespół Szkół Techniczno-Usługowych w Trzebini, Zespół Szkół w Libiążu, Powiatowe Centrum Edukacyjne w Chrzanowie. Skorzysta z niego jedynie młodzież z I LO w Chrzanowie.

- Byliśmy jedyną placówką w powiecie uczestniczącą w pilotażowym projekcie edukacyjnej chmury. Uczniowie brali udział w zajęciach online, podczas których łączyli się z uczelnią wyższą i innymi placówkami, biorącymi udział w projekcie. Były też koła naukowe z ośmiu różnych przedmiotów. To naprawdę fajna rzecz. Przykładowo młodzież robiła doświadczenie i mogła omawiać jego wynik z kolegami z innych szkół i wykładowcami z uczelni - podkreśla Bożena Bierca, dyrektor I LO.

O Małopolskiej Chmurze Edukacyjnej
Zakłada prowadzenie zajęć z wykorzystaniem potencjału szkół wyższych poprzez realizację wspólnych projektów badawczych, prowadzenie wirtualnych zajęć wykładowych i laboratoryjnych w oparciu o infrastrukturę i nowoczesną technologię.
(źródło: e-chmura.malopolska.pl)

Więcej w nowym, 11. numerze "Przełomu".