Nie masz konta? Zarejestruj się

Powiat chrzanowski

Hale sportowe droższe dla młodzieży

03.02.2016 16:30 | 1 komentarz | 4 872 odsłony | Michał Koryczan

Od 1 lutego większość klubów i stowarzyszeń sportowych szkolących dzieci i młodzież, za godzinę korzystania z powiatowych obiektów musi zapłacić o ponad 20 złotych więcej niż dotychczas.

1
Hale sportowe droższe dla młodzieży
Unihokeistki PUKS Trzebinia swoje mecze rozgrywają w hali sportowej przy Zespole Szkół Techniczno-Usługowych w Trzebini
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jeszcze kilka lat temu kluby pracujące z młodym adeptami nie musiały płacić za wynajem hal sportowych i sal gimnastycznych zarządzanych przez powiat. W ostatnim czasie za godzinę korzystania z tych obiektów wykładały złotówkę.

Od 1 lutego na takie preferencje (za zgodą Zarządu Powiatu Chrzanowskiego) mogą liczyć już tylko odnoszące sukcesy na arenie ogólnopolskiej PUKS Trzebinia (unihokej) i UKS Czwórka Libiąż (piłka ręczna) oraz organizatorzy imprez sportowych, którym patronuje starostwo.

Pozostali za 60 minut zajęć w jednej z powiatowych hal wydadzą teraz 35 zł. W przypadku sal gimnastycznych - 27,50 zł.

Jak podkreśla Jakub Zieliński, prezes Zarządu Obiektów Powiatowych, spółka nie może wszystkich zwolnić z opłat. Preferencyjne warunki, w postaci symbolicznej złotówki, kosztował ją w ubiegłym roku 90 tysięcy złotych. Jak dodaje, zdarzało się, że kluby wynajmowały obiekty dla młodzieży, a na parkiecie grali dorośli.

Działacze nie ukrywają, że nowe stawki to bardzo duże obciążenie dla klubowych budżetów. Przykładowo do tej pory za zajęcia w hali dla jednej drużyny młodzieżowej przez cztery miesiące (godzinne treningi dwa razy w tygodniu) musieli zapłacić 24 zł. Teraz 1.120 zł.

- Nie stać nas na takie wydatki. Nie jesteśmy przecież komercyjną akademia piłkarską - nie ukrywa Zbigniew Zając, prezes Ruchu Młoszowa.

Ostatnia podwyżka stawek za wynajem powiatowych obiektów sportowych miała miejsce we wrześniu 2013 r. Ceny wzrosły wówczas o 5 zł.

Za korzystanie przez godzinę z hal zapłacić trzeba 100 zł (imprezy komercyjne), 55 zł (zorganizowane grupy mieszkańców powiatu chrzanowskiego) lub 35 zł (podmioty szkolące młodzież i organizujące wydarzenia mające istotne znaczenie dla promocji powiatu.
W przypadku sal gimnastycznych stawki wynoszą odpowiednio 60 zł, 35 zł i 27,50 zł.

A ile trzeba zapłacić u naszych sąsiadów? Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie oferuje cztery hale. Przedsiębiorstwa i grupy niezorganizowane za 60 minutowe zajęcia płacą od 41 do 142 zł. Jaworznickie stowarzyszenia sportowe - 31 - 80 zł, a placówki oświatowe 24 - 66 zł.

W przypadku Krzeszowic, godzinna stawka wynajmu obiektu od poniedziałku do piątku wynosi 60 zł, a w sobotę i niedzielę 70 zł. W przypadku wykorzystania 1/3 powierzchni hali ceny wynoszą odpowiednio 22 i 25 zł.