Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Powstaje film o bohaterach z Chrzanowa

15.01.2016 13:45 | 2 komentarze | 6 975 odsłon | Łukasz Dulowski

Znany aktor Henryk Talar ma zagrać chrzanowskiego proboszcza, ratującego w czasie wojny dzieci wiezione do niemieckiego obozu zagłady. Roboczy tytuł brzmi „Sprawiedliwy".

2
Powstaje film o bohaterach z Chrzanowa
Aktor Henryk Talar Fot. Z materiałów przesłanych przez Fundację Via Veritatis
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pomysłodawcami projektu są reżyserzy: Piotr Mielech i Jędrzej Lipski. Konsultantką historyczną została Agnieszka Bąk, na co dzień pracująca w chrzanowskim muzeum.

- Z Piotrkiem znamy się jeszcze z podstawówki - tłumaczy.

Przypomina, że podczas hitlerowskiej okupacji ks. Jakub Kamieński, proboszcz parafii św. Mikołaja w Chrzanowie, wraz z innymi mieszkańcami ocalił około 200 dzieci transportowanych do Auschwitz. W filmie Mielecha i Lipskiego w ks. Kamieńskiego prawdopodobnie wcieli się aktor Henryk Talar. Kanwą dla całej opowieści będzie historia Eugeniusza Zalewskiego, obecnie mieszkającego w Warszawie, uratowanego właśnie przez ks. Kamieńskiego. Zalewski zgodził się stanąć przed kamerą.

- Aktualnie reżyserzy pracują m.in. nad scenariuszem. Ja natomiast dostarczam im materiał historyczny. Szukamy także innych ludzi ocalonych, jak również osób lub ich rodzin, które z narażeniem swojego życia przyjmowały dzieci pod swój dach - mówi Agnieszka Bąk.

Projekt filmowy „Sprawiedliwy" jest realizowany poprzez Fundację Via Veritatis, której założycielami są: Jędrzej Lipski i Piotr Mielech.

***

Osoby, posiadające wiedzę o tamtych wydarzeniach i chcące pomóc przy realizacji filmu, są proszone o kontakt z Agnieszką Bąk (607 030 608) lub z reżyserami: 609 211 230/785 985 449, mail: fundacja.via.veritatis[at]gmail.com