Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Referendum w grudniu

19.10.2015 20:42 | 38 komentarzy | 6 664 odsłon | Eliza Jarguz-Banasik

Wojewoda nie będzie kwestionował uchwały podjętej przez chrzanowską radę miejską w sprawie odwołania burmistrza Chrzanowa. Komisarz wyborczy może ustalić datę referendum. Ma to zrobić w przyszłym tygodniu.

38
Referendum w grudniu
Burmistrz Marek Niechwiej poza oświadczeniem wydanym na sesji, nie odniósł się więcej do inicjatywy referendum
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Radni mieli nadzieję, że głosowanie uda się połączyć z wyborami parlamentarnymi 25 października. To pozwoliłoby obniżyć koszty i gwarantowałoby wysoką frekwencję. Od tego, ile osób pójdzie do urn, zależy czy będzie ważne.

- Byłem osobiście u pani komisarz z oficjalnym pismem rady miejskiej w tej sprawie. Nie wyraziła jednak zgody na połączenie referendum i wyborów, tłumacząc to względami formalnymi. Po prostu mają zalecenie, żeby tego nie łączyć - mówi Krzysztof Zubik, przewodniczący Rady Miejskiej w Chrzanowie.

Podczas rozmowy padły dwa inne terminy. Obydwa w pierwszej połowie grudnia: 6 i 13.

- Obydwie daty wynikają z kalendarza wyborczego. Ostatecznej decyzji jeszcze jednak nie ma. Komisarz wyborczy czeka na informację od wojewody w kwestii ewentualnego rozstrzygnięcia nadzorczego do uchwały podjętej przez Radę Miejską w Chrzanowie. Myślę, że nie wcześniej niż na koniec października, poznamy oficjalną datę referendum - mówi Andrzej Ślęczek, główny specjalista w Delegaturze Krajowego Biura Wyborczego w Krakowie.

Jak dowiedzieliśmy się w poniedziałek w wydziale prawnym i nadzoru Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie pisemna odpowiedź została wysłana. Wojewoda nie będzie kwestionował uchwały.