Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Uczniowie z Trzebini brali udział w biciu rekordu

16.10.2015 14:54 | 2 komentarze | 2 933 odsłony | Marek Oratowski
Ostatnia aktualizacja: 16.10.2015 15:11

Do ogólnopolskiej akcji z okazji przypadającego 16 października Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca przyłączyli się w piątek uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Trzebini. Przez pół godziny na zmiany prowadzili sztuczne oddychanie na fantomach.

2
Uczniowie z Trzebini brali udział w biciu rekordu
Na korytarzu SP nr 4 w Trzebini w południe ustawiła się kolejka do trzech fantomów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Organizatorem była Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jej przedstawiciele dwa lata temu wymyślili bicie rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej. W 2013 roku udział wzięło 83 111 osób. W ubiegłym roku było ich 67 396.

Po raz pierwszy włączyli się uczniowie szkoły w Krystynowie. Obserwowaliśmy, jak od godz. 12 do 12.30 zmieniali się przy trzech fantomach leżących na szkolnym korytarzu. Ustawiły sie do nich kolejki.

- W akcji uczestniczyło około 90 osób z klas od drugiej do szóstej, znających już zasady udzielania pierwszej pomocy. To dla nich możliwość przypomnienia sobie wiadomości o sztucznym oddychaniu, a przy okazji udziału w ciekawym happeningu. Z tego co wiem, do próby bicia rekordu doszło także w niektórych innych szkołach w naszej gminie - powiedziała nam Agnieszka Pawłowska, wicedyrektor SP nr 4 w Trzebini.

Zapytaliśmy dzieci, co należy zrobić w sytuacji, gdy ktoś na przykład zasłabł na ulicy.

- Trzeba zabezpieczyć miejsce zdarzenia i położyć poszkodowanego w bezpiecznej, bocznej pozycji. Jeśli nie oddycha, po wezwaniu pogotowia zaczynamy sztuczne oddychanie. Po dwóch wdechach musimy 30 razy ucisnąć klatkę piersiową - powiedziała nam szóstoklasistka Oliwia Milli.

Jej klasowy kolega Tomasz Kieres dodał, że zajęcia z udzielania pierwszej pomocy były na przyrodzie oraz podczas zajęć szkolnego koła PCK, w któym oboje działają.

Z wstępnych informacji podanych na stronie WOŚP wynika, że rekord został pobity, bo w ponad tysiącu miejsc w kraju w czynnościach ratowniczych uczestniczyło ponad 88 tysięcy osób. Do tygodnia ta liczba zostanie zweryfikowana.