Nie masz konta? Zarejestruj się

Historia

I Rajd Konny trasą ucieczki rtm. Witolda Pileckiego z KL Auschwitz

30.04.2015 10:37 | 0 komentarzy | 4 295 odsłony | zew

W piątek, 1 maja, ponad 20 ułanów wyruszy z Oświęcimia (okolice Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau) do Alwerni szlakiem ucieczki Witolda Pileckiego, Jana Redzeja i Edwarda Ciesielskiego z niemieckiego obozu KL Auschwitz.

0
I Rajd Konny trasą ucieczki rtm. Witolda Pileckiego z KL Auschwitz
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Inicjatywą tą chcemy oddać hołd bohaterskim uciekinierom, ale także przybliżyć sylwetkę rotmistrza Witolda Pileckiego mieszkańcom Małopolski Zachodniej - podkreśla Ryszard Sobieraj, prezes Stowarzyszenia Krzewienia Tradycji Kawalerii.

Rajd rozpocznie się od zapalenia zniczy pod „Ścianą Straceń" na terenie byłego niemieckiego obozu KL Auschwitz (9:00). Następnie uczestnicy wałami nad Sołą przejadą na oświęcimskie bulwary (9:30), gdzie spotkają się z mieszkańcami miasta. Kolejne postoje zaplanowano w Bobrku (gmina Chełmek) przy Domu Ludowym (ok. 11:00 - 12:00), w Skansenie Wygiełzów pod zamkiem Lipowiec w Babicach (ok.14:00). Do Alwerni kawalerzyści dotrą ok. 17:00. Przy klasztorze oo. Bernardynów wezmą udział w nabożeństwie majowym.

- W miejscach postoju kawalerzystów mieszkańcy okolicznych miejscowości będą mieli możliwość wysłuchania opowieści o Witoldzie Pileckim, obejrzenia dokumentalnego filmu „Ucieczka z Piekła. Śladami Witolda Pileckiego" zrealizowanego przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento oraz spotkania z twórcami - mówi Paulina Wądrzyk, prezes Stowarzyszenia Auschwitz Memento.

Pilecki z Redzejem i Ciesielskim zbiegli z obozu KL Auschwitz w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku. Poprzez Babice, Alwernię, Tyniec, Puszczę Niepołomicką w pierwszych dniach maja dotarli do Bochni i Nowego Wiśnicza, gdzie ukrywali się przez następne miesiące. W majątku Koryznówka należącym do Tomasza Serafińskiego Pilecki pisał dla władz Armii Krajowej swój pierwszy raport z Auschwitz.

70 lat później trasę ucieczki odtworzyli muzycy rockowego zespołu Forteca, którzy pokonali ją w zbliżonych do historycznych warunkach. W rok później ma murze kościoła Bernardynów w Alwerni zawisła pamiątkowa tablica upamiętniająca ucieczkę Pileckiego z Auschwitz. Od poniedziałku, 27 kwietnia, trasą ucieczki Witolda Pileckiego podąża samotnie Małgorzata Iłłakowicz spokrewniona ze słynną poetką Kazimierą Iłłakowiczówną. - Dla pani Małgorzaty to forma pielgrzymki, dlatego nie towarzyszymy jej z kamerą - mówi Bogdan Wasztyl ze Stowarzyszenia Auschwitz Memento.

Witold Pilecki ps. „Witold", „Druh"; nazwiska konspiracyjne „Roman Jezierski", „Tomasz Serafiński", „Leon Bryjak", „Jan Uznański", „Witold Smoliński"; kryptonim T-IV (ur. 13 maja 1901 w Ołońcu, zm. 25 maja 1948 w Warszawie) - rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej, więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz. Autor pierwszych na świecie raportów o Holokauście, tzw. Raportów Pileckiego. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948. Oskarżenie anulowano w 1990. W 2006 otrzymał pośmiertnie Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownika.

I Rajd Konny im. Witolda Pileckiego odbywa się pod patronatem starostów oświęcimskiego i chrzanowskiego. Organizatorami są Stowarzyszenie Krzewienia Tradycji Kawalerii im. Rotmistrza Witolda Pileckiego z Chrzanowa oraz oświęcimskie Stowarzyszenie Auschwitz Memento / Akcja Projekt:Pilecki.

Program I Rajd Konny trasą ucieczki rtm. Witolda Pileckiego z KL Auschwitz
godz. 8:30 - przyjazd uczestników na parking po byłym PKS w Oświęcimiu - wjazd z ul. Więźniów Oświęcimia na terenie byłego KL Auschwitz.
godz. 9:00 - zapalenie znicza pod ścianą śmierci na terenie byłego KL Auschwitz.
godz. 9:10 - wyjazd uczestników rajdu w kierunku rzeki Soły ulicą St. Leszczyńskiej.
godz. 9:30 - przemarsz wałami nad Sołą na bulwary w pobliżu oświęcimskiego Rynku.
godz.11:00 - prezentacja sylwetki rtm. Witolda Pileckiego oraz projekcja filmu „Ucieczka z piekła" w Domu Ludowym w Bobrku.
godz.12:00 - przybycie Ułanów do Domu Ludowego w Bobrku.
godz. 14:00 - postój na terenie Skansenu w Wygiełzowie Babicach i spotkanie z mieszkańcami oraz prezentacja sylwetki rtm. Witolda Pileckiego i projekcja filmu „Ucieczka z piekła" .
godz. 17:00 - Zakończenie rajdu przy Klasztorze wraz z nabożeństwem majowym w Klasztorze oo. Bernardynów. Po nabożeństwie spotkanie z mieszkańcami oraz prezentacja sylwetki rtm. Witolda Pileckiego i projekcja filmu „Ucieczka z piekła" .