Nie masz konta? Zarejestruj się

Krzeszowice

Krzeszowice dostały milion złotych na ruinę

06.02.2015 05:24 | 4 komentarze | 4 796 odsłony | Ewa Solak

Ministerstwo kultury przyznało gminie dofinansowanie na szósty etap zabezpieczeń zamku Tenczyn. Burmistrz Wacław Gregorczyk musi zdecydować, czy z niego skorzystać. O wydanie obiektu mogą się upomnieć spadkobiercy rodziny Potockich.

4
Krzeszowice dostały milion złotych na ruinę
Zamek Tenczyn w Rudnie po ostatnich zabezpieczeniach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Krzeszowice wnioskowały do ministerstwa o 1,9 mln zł. Mogą otrzymać 1 mln. Ta kwota była maksymalną, jaką przyznał minister.

Zamek od kilku lat jest zamknięty w związku z ryzykiem osypywania się kamieni oraz jeszcze niezakończoną sprawą zwrotu majątku spadkobiercom rodziny Potockich. Efekty dotychczasowych działań na zamku oglądać jednak można już zza bram. Powoli zmienia się zewnętrzna ściana korytarza obronnego, a także baszta Grunwaldzka, będąca najbardziej zniszczoną częścią zamku.

Szósty etap ma być kontynuacją ubiegłorocznego. Projekt przewiduje dalsze zabezpieczenia przy Bastionie Grunwaldzkim i rozpoczęcie prac przy mieszkalnym skrzydle południowej i północnej części zamku.

- Chcielibyśmy podpisać porozumienie z rodziną Potockich na dysponowanie terenem w celu przeprowadzenia robót. Podobnie jak było w roku ubiegłym - informuje burmistrz Krzeszowic Wacław Gregorczyk.
Rozmowy z Potockimi mają się odbyć w najbliższych tygodniach.