Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Obiecać było łatwo

23.01.2015 10:21 | 26 komentarzy | 7 467 odsłon | Eliza Jarguz-Banasik

Ulgi podatkowe dla przedsiębiorców, likwidacja strefy płatnego parkowania czy wreszcie zwiększenie bonifikaty na zakup mieszkań komunalnych - to tylko część przedwyborczych obietnic Marka Niechwieja. Czy coś z nich wyniknie?

26
Obiecać było łatwo
Po objęciu urzędu Marek Niechwiej na wiele spraw patrzy bardziej realnie niż przed wyborami
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Od objęcia stanowiska przez nowego burmistrza minęło nieco ponad miesiąc. To krótki czas, ale Niechwiej ma już na koncie drobne sukcesy. Udało mu się przykładowo udostępnić dla rowerzystów Rynek w Chrzanowie, o co zabiegali od lat. Kolejny nieco większy - to przywrócenie komunikacji miejskiej do Katowic. Autobusy zaczną jeździć od lutego. Rozmowy  z Jaworznem w tej sprawie rozpoczął co prawda poprzedni burmistrz Ryszard Kosowski, ale wtedy była mowa jedynie o kursach w dni robocze. To Niechwiej wynegocjował, że autobusy będą  jeździć także w soboty, niedzielę i święta.

Część mieszkańców się cieszy, inni przypominają kolejne deklaracje sprzed wyborów. Wiedzą, że ich realizacja wymaga czasu, ale nie to ich martwi. Bardziej niepokoi, że burmistrz w wielu kwestiach nie jest dziś tak kategoryczny, jak w listopadzie.

- Pan Niechwiej tyle mówił o likwidacji strefy płatnego parkowania i co? Dziś twierdzi, że umowy nie da się zerwać, bo gmina zapłaciłaby karę. Wcześniej nie wiedział, jaki jest stan prawny? Po co było ludziom tyle obiecywać? - denerwuje się Marek Zając, mieszkaniec Chrzanowa.

Inni wspominają o zwiększeniu bonifikaty na wykup mieszkań komunalnych. Dziś wynosi 50 proc., a kiedyś sięgała 95 proc. Niechwiej poruszał tę kwestię podczas przedwyborczej debaty w MOKSiR. Obecnie nieco zmodyfikował stanowisko.

- Bonifikata nie zależy bezpośrednio od burmistrza. Musi ją uchwalić rada. Nie wiem, czy zwiększenie jej do 95 proc., byłoby optymalne. Dla mieszkańców pewnie tak, ale dla gminy nie. Trzeba sobie zadać pytanie czy nas stać na wprowadzenie takich zmian? - zastanawia się burmistrz Chrzanowa.

Wcześniej nie miał takich wątpliwości. Czyżby przedwyborcze zapowiedzi okazały się pustymi hasłami? Burmistrz uspokaja, że nie. Podobno ma przygotować projekt uchwały w sprawie bonifikaty i skierować go na sesję. Kiedy, tego nie wiadomo.

- Na to jak zagłosują radni, nie mam wpływu -  usprawiedliwia się.

Obiecał też, że przyjrzy się sprawie przedsiębiorców, którzy domagają się zmniejszenia stawek najmu w gminnych lokalach użytkowych. Kilku było u niego ostatnio w tej sprawie.