Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

CHRZANÓW-LIBIĄŻ-TRZEBINIA. Będą pracować bez diet, ale czy za darmo?

12.01.2013 17:44 | 8 komentarzy | 5 570 odsłon | red
Radni zasiadający w związkach międzygminnych nie będą otrzymywać diet za swoją pracę. Tak postanowiły w piątek rady gmin w Chrzanowie, Libiążu i Trzebini.
8
CHRZANÓW-LIBIĄŻ-TRZEBINIA. Będą pracować bez diet, ale czy za darmo?
Radni w Trzebini głosują zmiany w statutach związków międzygminnych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nie obyło się jednak bez dyskusji. Szczególnie w Trzebini radni długo dyskutowali nad zmianami w statutach Międzygminnego Związku Gospodarka Komunalna oraz Związku Komunalnego Komunikacja Międzygminna. Generalnie wszyscy byli zgodni, że praca w związkach powinna być nieodpłatna. Franciszek Brzózka, który reprezentuje Trzebinię w związku komunikacyjnym, stwierdził nawet, że żaden z radnych nie pracuje w związku dla pieniędzy. Dla nikogo nie będzie więc problemem rezygnacja z diet. Nikt z obecnych na sali nie miał wątpliwości, że zapis o przyznawaniu diet należy wykreślić. Wątpliwości niektórych budziło co innego. Mianowicie zapis dotyczący zatrudniania członków zarządów związków i przyznawania im wynagrodzeń.

- To trochę takie obejście przepisów, że skoro nie dieta, to wynagrodzenie – stwierdził radny Grzegorz Żuradzki.

Ostatecznie radni zmienili zapis, ale tylko w statucie MZGK. W statucie ZKKM pozostał zapis o wyborze i odwoływaniu członków zarządu i określeniu wysokości wynagrodzeń członków zarządu. To oznacza, że zgromadzenie związku "śmieciowego" (zajmującego się gospodarka komunalną) ma prawo do przyznawania wynagrodzenia wyłącznie przewodniczącemu, natomiast zgromadzenie związku komunikacyjnego przewodniczącemu oraz członkom zarządu.

- Na gorąco nie potrafię powiedzieć, czym to skutkuje. Muszę to skonsultować z organem nadzoru – komentował tuż po sesji radca prawy Marek Świtalski. Dodał, że radni przestaną pobierać diety za pracę w związkach międzygminnych po opublikowaniu uchwał w dzienniku urzędowym województwa małopolskiego.

- Niemniej jednak poszczególne rady gmin, w swoich uchwałach o dietach, mogą dokonać zmian zapisując, że radnym, oddelegowanym do pracy w związkach, należą się większe pieniądze. Co postanowią, tego nie wiem – zasygnalizował Świtalski.
Szerzej w najbliższym wydaniu gazety.
(AJ)

 

Aktualizacja: 18.09