Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Kandydaci odpowiadają na pytania internautów

25.11.2014 23:09 | 41 komentarzy | 13 731 odsłon | Anna Jarguz

Przed telewizyjnymi debatami poprzedzającymi drugą turę wyborów burmistrzowskich, otrzymaliśmy od czytelników kilkadziesiąt pytań. W trakcie programu zadaliśmy tylko wylosowane. Dzisiaj publikujemy odpowiedzi na wszystkie pozostałe. Kandydaci udzielili ich na naszą prośbę.

41
Kandydaci odpowiadają na pytania internautów
W drugiej turze zmierzą się Stanisław Szczurek i Adam Adamczyk
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

ADAM ADAMCZYK

Trzebinia zaniedbała kompletnie współpracę z Krzeszowicami i Olkuszem. Jak Pan zamierza to zmienić i na jakiej płaszczyźnie możemy z tymi gminami współpracować?
W tej sprawie trudno się nie zgodzić, że należy to wzmocnić. Sądzę, że należy zainspirować przewoźników komunikacyjnych do podjęcia starań o utworzenie połączeń komunikacyjnych pomiędzy Trzebinią-Olkuszem i Krzeszowicami. Ponadto, należy powrócić do porozumienia w sprawie powstania obwodnicy Niesułowic i Lgoty, co było już wstępnie uzgodnione za moich czasów, a działania te zostały zarzucone przez burmistrza Szczurka.

Trzebinia nie podjęła współpracy przy rozwoju szybkiej kolei miejskiej do Krakowa. Dlaczego? Przypominam, że w ramach tego działania miał powstać przy stacji PKP węzeł przesiadkowy.
Ja zapoczątkowałem działania w tym zakresie poprzez uzgodnienia z PKP oraz utworzenie parkingów i przygotowanie terenu przy dworcu kolejowym do systemu „parkuj i jedź" wraz z wyburzeniem nieruchomości przy wiadukcie samochodowym. Niestety nic w tym temacie nie kontynuował, a wręcz zaniechał.

Sejmik Małopolski zakazał palenia węglem w Krakowie. Jako najatrakcyjniejszy region w Polsce jest to działanie właściwe, ale mam pytanie: jak Pan zamierza walczyć z niską emisją w Trzebini? Okres zimowy to katastrofa ekologiczna dla centrum miasta oraz okolic stacji PKP ze względu na znaczne obniżenie terenu w stosunku do np. osiedla czy sołectw.
Z pewnością trzeba zrobić wszystko, by umożliwić mieszkańcom dopłaty do termomodernizacji czym zrealizujemy zarówno cel ekologiczny, jak również mieszkańcy będą ponosić zmniejszone koszty ogrzewania swoich nieruchomości. W realizacji tego celu należy skorzystać z dofinansowania Funduszu Ochrony Środowiska. Ponadto należy dążyć do rozwoju sieci ciepłowniczej, tam gdzie jest to możliwe.

Co będzie z obwodnicą wschodnią miasta i dlaczego nie wyłączy się ruchu w centrum miasta? 
Obwodnicę z pewnością trzeba wykonać. Jednakże jej przebieg trzeba należy uzgodnić na drodze dialogu z lokalną społecznością. Wykonanie tej inwestycji wyeliminuje ruch ciężarowy i w zasadzie nie będzie potrzeby całkowitego wyłączenia ruchu kołowego w rejonie rynku.

Dlaczego gmina Trzebinia nie korzysta z oferty krakowskiej służby zdrowia na przykład poprzez włączenie się do Małopolskich Dni Ochrony Zdrowia czy współpracy z krakowskimi klinikami w ramach np. programów prozdrowotnych.

To jest wynikiem zaniedbań ze strony obecnego burmistrza, który wolał przeznaczyć pieniądze mieszkańców na budowę komisariatu Policji niż zrealizować własną obietnicę w postaci budowy Gminnego Ośrodka Zdrowia. W ten sposób gmina nie prowadzi własnej służby zdrowia, a jedynie wspiera w tym zakresie prywatnych przedsiębiorców, którzy decyzję o takich inicjatywach podejmują samodzielnie.