Nie masz konta? Zarejestruj się

Krzeszowice

Kandydaci odpowiadają na pytania internautów

25.11.2014 23:06 | 0 komentarzy | 9 154 odsłon | Ewa Solak

Przed telewizyjnymi debatami poprzedzającymi drugą turę wyborów burmistrzowskich, otrzymaliśmy od czytelników kilkadziesiąt pytań. W trakcie programu zadaliśmy tylko wylosowane. Dzisiaj publikujemy odpowiedzi na wszystkie pozostałe. Kandydaci udzielili ich na naszą prośbę.

0
Kandydaci odpowiadają na pytania internautów
Czesław Bartl powalczy w drugiej turze wyborów z Wacławem Gregorczykiem
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Co oznacza dla Pana rozwój przedsiębiorczości w gminie i jakie Pan widzi możliwości wpływu na ten rozwój?
Rozwój przedsiębiorczości w gminie to ograniczenie barier prawnych, umiarkowany poziom podatków lokalnych, rozwinięty system informacyjny dla przedsiębiorców oraz organizacja nowych miejsc i terenów inwestycyjnych (w tym budowa infrastruktury), na których przedsiębiorcy mogą prowadzić swoją działalność.
Przedsiębiorczość w Krzeszowicach to kilku dużych przedsiębiorców, kilkudziesięciu małych i średnich oraz ponad 2000 mikroprzedsiębiorców prowadzących w znacznym zakresie jednoosobową działalność gospodarczą.
Uważam, że nasza gmina może wpływać na rozwój przedsiębiorczości na dwa sposoby:
Pierwszy - informacyjny:
1.wznowienie działalności tzw. punktów konsultacyjnych dla osób zainteresowanych uruchomieniem lub rozwojem już prowadzonej działalności gospodarczej oraz pozyskaniem środków na jej rozwój,
2.kontynuacja, wydawanego od dwóch lat i przesyłanego elektronicznie do ponad 600 przedsiębiorców, Biuletynu Informacyjnego Wydziału Strategii i Rozwoju,
3.kontynuacja organizacji Gminnego Forum Przedsiębiorczości, czyli spotkań o charakterze otwartym w celu wymiany myśli, opinii, doświadczeń i rozwiązań mających doprowadzić do ściślejszej współpracy pomiędzy samorządem a właścicielami firm ,
4.kontynuacja rozpoczętych wiosną tego roku wizyt gospodarczych u przedsiębiorców w celu poznania ich bieżących problemów.
Drugi - inwestycyjny:
1.uruchomienie stref aktywności gospodarczej na terenie gminy, np. Stefy Aktywności Gospodarczej w Miękini. Uzbrojone w niedługim czasie 30 ha gruntów z bezpośrednim połączeniem z drogą krajową będzie atrakcyjnym terenem pod inwestycje, a dodatkowe sąsiedztwo parku technologicznego stworzy jedną z lepszych ofert w tej części województwa małopolskiego,
2.propagowanie oferty inwestycyjnej,
3.uzbrajanie w media drobnych działek z gminnego zasobu nieruchomości,
4.opracowanie zespołu uproszczeń i ulg proinwestycyjnych zmniejszających obciążenia dla przedsiębiorców, w tym dla tych rozpoczynających działalności gospodarczą, które od marca 2015 roku zaczniemy pilotażowo wprowadzać.
Te działania powinny wzmocnić wpływ samorządu na rozwój przedsiębiorczości w gminie Krzeszowice i ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej.

Jakie według Pana są możliwości budowy przez gminę parkingu przy Dworcu PKP? Uchwała w tej sprawie została podjęta przez Radę Miejską w styczniu 2013 r.
Do budowy parkingu „Parkuj i Jedź" w ramach rozbudowy centrum komunikacyjnego będziemy mogli przystąpić po uzyskaniu przez gminę prawa do dysponowania terenem na cele budowlane. Obecnie władającym tym terenem jest PKP S.A. Gmina posiada koncepcję architektoniczną i program funkcjonalno-użytkowy, który umożliwi rozpoczęcie procedury zamówienia w trybie „zaprojektuj i wybuduj". W dużej mierze realizacja tego zadania uzależniona jest także od możliwości pozyskania dofinansowania.


Jakie widzi Pan możliwości wykorzystania bogatej infrastruktury sportowej w gminie? Skąd środki na ten cel?
W ciągu ośmiu lat zbudowaliśmy ok. 30 placów zabaw i wykonaliśmy modernizacje lub budowy wielu dużych obiektów sportowych - boisk, pawilonów, sal gimnastycznych. W większości są one w pełni wykorzystywane, niektóre oczywiście sezonowo, zależnie od warunków pogodowych. Są takie obiekty, gdzie trzeba się zapisywać, aby z nich skorzystać - jak np. „Orlik 2012" czy lodowisko w godzinach udostępnianych szkołom.
Większość tych obiektów służy jednak klubom sportowym i lokalnym społecznościom, które powinny wspólnie korzystać z infrastruktury sportowej. Gmina wspiera kluby i organizacje pozarządowe dotacjami, których pula w programie współpracy gminy z organizacjami pozarządowymi na przyszły rok jest znacznie większa niż na 2014 rok.

Jakie należy podjąć działania, aby mieszkańcy mieszkań socjalnych żyli w godnych warunkach?
W chwili obecnej Gmina Krzeszowice dysponuje 29 lokalami socjalnymi. Ich stan pozostawia rzeczywiście wiele do życzenia. Wynika to zarówno ze stanu technicznego budynków, w jakich się znajdują, oraz często niestety ze sposobu ich użytkowania przez lokatorów. W celu zwiększenia zasobu mieszkań socjalnych i komunalnych przygotowaliśmy projekt przebudowy byłych warsztatów szkolnych przy ul. Zagrody w Krzeszowicach, w którym może powstać 30 lokali o standardzie odpowiadającym dzisiejszym wymaganiom. Powstałe w ten sposób mieszkania pozwolą, ze względu na przyjęte rozwiązania, na ograniczenie wydatków związanych z ich utrzymaniem. Najczęstszą bowiem bolączką osób zamieszkujących tego typu lokale są koszty ich utrzymania (głównie ogrzewanie). Trzeba jednak dodać, że dla tej inwestycji niezbędnym będzie pozyskanie środków zewnętrznych z programów, które będą przewidywały dofinansowanie rozbudowy budownictwa komunalnego. Wprowadzenie tego typu wsparcia jest zapowiadane w nowej perspektywie finansowej na lata 2014 - 2020 i chcę z niego skorzystać.