Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Badaj się przed lustrem i pod prysznicem

17.10.2014 09:42 | 0 komentarzy | 2 386 odsłony | Eliza Jarguz-Banasik

Październik to miesiąc różowej wstążki. Nie zapominają o tym chrzanowskie Amazonki. To dzięki nim rak piersi przestał być tematem tabu wśród mieszkanek powiatu. Co roku podczas seminariów uświadamiają paniom, że zachorować może każda z nich.

0
Badaj się przed lustrem i pod prysznicem
Po tym, co usłyszały na seminarium, Aleksandra Ostrowska, Wioletta Dąbek, Dominika Furgał i Marta Ćwiok z ZSTU w Trzebini zamierzają badać się regularnie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Samobadanie jest najtańszą formą profilaktyki. Każda kobieta może je wykonać w domu - mówi Anna Czyż, prezes Stowarzyszenia „Amazonki Ziemi Chrzanowskiej".

Ważne, by zrobić to prawidłowo i we właściwym czasie.
- Nie można popadać w paranoję i badać się codziennie. Młode kobiety powinny badać piersi między 7 a 10 dniem cyklu, a po menopauzie w dowolnym dniu np. pierwszego dnia miesiąca - wyjaśnia Barbara Galus, położna w chrzanowskim szpitalu.

Badanie składa się z trzech etapów: przed lustrem, pod prysznicem oraz w pozycji leżącej. Co powinno zaniepokoić? Jest kilka sygnałów ostrzegawczych m.in. wyczuwalny guzek, asymetria piersi, pofałdowana skóra na piersiach, dołeczki w sutkach, nabrzmienie ramienia, powiększone węzły chłonne, rana na piersi czy wyciek z brodawki. Nie oznaczają raka, ale warto skonsultować się ze specjalistą.

To ważna informacja także dla młodych uczestniczek seminarium. Część uczennic Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych w Trzebini przyznała, że do tej pory nie badała piersi. Były przekonane, że w ich wieku nowotwór im nie grozi.