Nie masz konta? Zarejestruj się

Ludzie

Bohaterowie odchodzą niezauważeni

13.01.2010 14:03 | 0 komentarzy | 3 060 odsłony | red
Nie żyje Franciszek Kurzański, uczestnik walk pod Monte Cassino i Anconą. Najbliżsi pożegnali go 5 grudnia 2009 r. na cmentarzu na Skale w Chełmku. Wśród nich byli strażacy z miejscowej OSP.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Franciszek Kurzański (1916-2009)

Nie żyje Franciszek Kurzański, uczestnik walk pod Monte Cassino i Anconą. Najbliżsi pożegnali go 5 grudnia 2009 r. na cmentarzu na Skale w Chełmku. Wśród nich byli strażacy z miejscowej OSP.

Ceremonia pogrzebowa była skromna, bo też Franciszek Kurzański nigdy nie lubił wysuwać się na pierwszy plan. Ci, którzy go znali, wiedzieli, że to żywa historia tragicznych polskich losów ostatnich dziesięcioleci. Był ostatnim z żyjących na terenie Chełmka żołnierzem Września 1939 roku. Jednym z żołnierzy-tułaczy, którzy najbardziej doświadczyli skutków wojennej gehenny.

Bronił Ojczyzny podczas kampanii wrześniowej. Potem los rzucił go na Wschód. Został internowany przez Sowietów i zmuszony do niewolniczej pracy w lasach Syberii. Wraz z tysiącami innych Polaków przeżył tułaczkę z Armią Andersa przez Bliski Wschód, walczył we Włoszech, m.in. w bitwie pod Monte Cassino i Anconą. Po zakończeniu wojny zdecydował się na powrót do Polski. Wciąż czuł się żołnierzem i w dalszym ciągu prowadził walkę, tyle że o pamięć historyczną. Jeśli tylko pozwalał mu na to czas, spotykał się z młodzieżą i opowiadał o przeżyciach wojennych. Dopóki starczało mu sił, zaszczycał liczne uroczystości państwowe i lokalne. Chętnie też na nie Franciszka Kurzańskiego zapraszano i się z nim fotografowano. Szkoda, że o bohaterze spod Monte Cassino tak niewielu pamiętało w ostatnich chwilach jego życia i w dniu pogrzebu. Nie zapomniała jedynie garstka ludzi, którzy w milczeniu pożegnali się z bohaterem. Wśród nich delegacja strażaków z chełmeckiej OSP z pocztem sztandarowym i symbolicznym wieńcem z biało-czerwonych kwiatów.
Druhowie OSP Chełmek

Przełom nr 1 9920) 6.1.2010