Nie masz konta? Zarejestruj się

Ludzie

Liczy się pomysł na zdjęcie

09.02.2011 14:12 | 0 komentarzy | 6 078 odsłon | red
- Nie należy bać się fotografowania z bliska. Osoba nie musi być pokazana od stóp do głowy - radzi chrzanowski fotograf Andrzej Ptak w rozmowie z Markiem Oratowskim.
0
Liczy się pomysł na zdjęcie
Andrzej Ptak
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Nie należy bać się fotografowania z bliska. Osoba nie musi być pokazana od stóp do głowy - radzi chrzanowski fotograf Andrzej Ptak w rozmowie z Markiem Oratowskim.

Marek Oratowski: Seniorzy robią wiele fotografii, by udokumentować ważne wydarzenia rodzinne, wycieczki i imprezy. Jednak nie wszystkie wychodzą. O czym trzeba pamiętać chwytając za aparat?

Andrzej Ptak: - Dziś zdecydowana większość fotografujących ma sprzęt cyfrowy. Przy aparatach analogowych trzeba było trochę wiedzieć o zasadach powstawania fotografii. Teraz ta wiedza nie jest konieczna. Należy jednak zdać sobie sprawę, że sam aparat nie zrobi zdjęcia. Liczy się głównie pomysł. Trzeba wykazać trochę wysiłku, by efekt końcowy odpowiadał oczekiwaniom. Po pierwsze musimy pamiętać, że większość aparatów cyfrowych ma opóźnienie. Dlatego po naciśnięciu spustu należy go jeszcze przytrzymać przez co najmniej dwie sekundy. W przeciwnym razie zdjęcie może być nieostre i uzyskamy nie ten kadr, o który nam chodziło. Na przykład fotografowane osoby będą obcięte. Dużym błędem jest pochylenie aparatu przy wykonywaniu zdjęcia. Najlepiej na moment wstrzymać wtedy oddech.

Proszę o kilka rad na temat robienia portretów i zdjęć grupowych.
- Przede wszystkim nie należy bać się fotografowania z bliska. Osoba nie musi być pokazana od stóp do głowy. Jeśli jednak chcemy mieć foto bez obcinania nóg, wystarczy zastosować pionowy kadr. Gdy jesteśmy na wycieczce i chcemy sfotografować grupę na tle ciekawej architektury lub krajobrazu, wtedy te osoby nie powinny być dalej, niż cztery metry od fotografa. Radziłbym wykonać co najmniej trzy zdjęcia. Wtedy będziemy mieli z czego wybrać.

Są osoby pstrykające fotki przy użyciu jednego i tego samego trybu w aparacie. To dobrze?
- Trzeba uważnie przeczytać instrukcję obsługi aparatu. Dzięki temu poznamy wszystkie jego możliwości i zastosujemy właściwy tryb w konkretnej sytuacji, na przykład przy fotografowaniu krajobrazu, robieniu portretu czy wykonywaniu zdjęć nocą. Pamiętajmy, by nasz aparat cyfrowy był nastawiony na najwyższą rozdzielczość. Przy robieniu zdjęcia pod światło koniecznie trzeba włączyć lampę błyskową. Nawet, jeśli jesteśmy na plaży lub na śniegu. Trochę wyższą szkołą jazdy są zdjęcia w ruchu, na przykład podczas imprez sportowych. W takich przypadkach wybieramy krótki czas ekspozycji. Aparat dobierze wtedy właściwą przysłonę.

Czym powinniśmy się kierować przy wyborze sprzętu?
- Kupujmy aparaty uznanych marek. Nie kierowałbym się za bardzo liczbą megapikseli. Wszystkie powyżej ośmiu robią zdjęcia porównywalnej jakości.

Przełom nr 5 (975) 2.2.2011