Nie masz konta? Zarejestruj się

Historia

Niektórym się podobało

02.10.2008 12:01 | 1 komentarz | 3 764 odsłony | red
Powiatowy Komitet Frontu Jedności Narodu w Chrzanowie wydał w 1967 roku album fotograficzny, prezentujący dorobek ponaddwudziestoletniej działalności władzy ludowej.
1
Niektórym się podobało
Wnętrze restauracji ,,Bajka” w Chrzanowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Powiatowy Komitet Frontu Jedności Narodu w Chrzanowie wydał w 1967 roku album fotograficzny, prezentujący dorobek ponaddwudziestoletniej działalności władzy ludowej.


Front Jedności Narodu to organizacja powstała z inicjatywy Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego i Stronnictwa Demokratycznego. Najpierw był to komitet wyborczy pod nazwą Front Narodowy, a potem, od 1956 roku organizacja mająca stwarzać pozory istnienia szerokiego poparcia dla polityki partii w społeczeństwie. W czasie gdy w Chrzanowie wydawano album frontem kierował Edward Ochab, pierwszy sekretarz Komitetu Centralnego PZPR.
Działacze frontu w powiecie chrzanowskim chcieli za pośrednictwem albumu popularyzować dorobek ziemi chrzanowskiej, osiągnięty w okresie władzy ludowej. Pomysłodawcy wydawnictwa zauważyli, że piękna i bogata jest nasza ziemia, że zwiększyliśmy wydatnie wydajność z hektara, powiat zamienił się w prawdziwe zagłębie przemysłowe a placówki handlowe i usługowe coraz lepiej zaspokajały potrzeby społeczeństwa. Przynajmniej takie przekonanie miał Powiatowy Komitet FJN.
Było im dosyć łatwo zauważać dobrodziejstwa, bo jeśli trzymali się blisko władzy, nie powodziło im się najgorzej. Nomenklaturą partyjną objętych było w powiecie kilkaset stanowisk i członkowie Frontu Jedności Narodu zawsze mogli liczyć na jakąś posadę.
Album miał nietypową formę, bo składał się z 48 czarno-białych osobnych zdjęć zebranych w jednej obwolucie z tworzywa sztucznego. Wydawnictwo miało bardzo niewielki nakład, zaledwie 160 egzemplarzy. Jego autorzy starali się docenić wszystkie części powiatu, bo w albumie znalazły się zdjęcia nie tylko z Chrzanowa czy Trzebini, ale także z Myślachowic, Kwaczały, Tenczynka, Pogorzyc, Chełmka czy Krzeszowic. Kilka zdjęć z niekompletnego, niestety, albumu prezentujemy obok. Podpisy pod zdjęciami w gazecie są takie same, jak zamieszczone w opisywanym wydawnictwie.
(l)

„Przełom” nr 33 (849) 13.08.2008