Nie masz konta? Zarejestruj się

Historia

Cudowny obraz w cudnym kościele

01.09.2010 13:49 | 0 komentarzy | 9 411 odsłon | red
Gdy paczółtowicki obraz Matki Boskiej oglądano pięćset lat temu, jego symbolika była dla wiernych oczywista. Teraz zrozumienie kodu użytego przez malarza nie jest już takie proste
0
Cudowny obraz w cudnym kościele
Kościół w Paczółtowicach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Gdy paczółtowicki obraz Matki Boskiej oglądano pięćset lat temu, jego symbolika była dla wiernych oczywista. Teraz zrozumienie kodu użytego przez malarza nie jest już takie proste

Paczółtowice istniały na pewno już w połowie XIV wieku, ale osada w tym miejscu może mieć znacznie dłuższą historię. Liczne znaleziska monet rzymskich w tamtych okolicach potwierdzają takie przypuszczenia. W monografii tej miejscowości autorstwa Teresy Małkowskiej-Holcerowej nazwa wsi wywodzona jest z łacińskich zapisów villa Paczoldi, czyli po prostu wieś Paczolda. Ów Paczolt czy Paczold, czyli po polsku Paweł był pewnie zasadźcą wsi i jej sołtysem. W tej sytuacji nie ma już miejsca dla legendarnego rycerza Paczołta, którego wielu wolałoby widzieć na miejscu założyciela wsi zamiast jakiegoś niemieckiego mieszczanina.

Konieczność rezygnacji z legendy o rycerzu Paczołcie nie oznacza rezygnacji z wiary w legendę o pojawieniu się obrazu Matki Boskiej Paczółtowickiej. Julian Zinkow w przewodniku ,,Wokół Krzeszowic i Alwerni” przytacza historię o pani Pisarskiej, która dawno temu wiozła ze Wschodu do swojej siedziby w Pisarach obraz Matki Boskiej. Nie trafił on jednak, tak jak planowała właścicielka do domowej kaplicy. Konie ciągnące wóz zatrzymały się w miejscu, gdzie znajduje się dzisiaj kościół w Paczółtowicach i żadna siła nie mogła ich zmusić do dalszej jazdy. Jak to zwykle bywało w takich sytuacjach, zdecydowano, że obraz ma tam zostać i trzeba było ufundować kościół w którym można by było go powiesić. Historycy uważają, że świątynia powstała na początku XIV wieku. Obecny kościół parafialny pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny pochodzi z początku XVI wieku, restaurowano go pod koniec XVII wieku. W jego barokowym ołtarzu umieszczono obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, stanowiący pierwotnie część tryptyku. Choć w świątyni były dzieła sztuki wielkiej klasy, ten właśnie obraz był niezwykle ważny dla mieszkańców Paczółtowic. Uważali, że modlitwa przed nim może skutecznie pomagać odsunąć nieszczęścia, takie jak pacyfikacja wsi w czasie II wojny światowej.

Gotycki obraz Matki Bożej Paczółtowskiej powstał około 1460–1470 roku. W Małopolsce znane są podobne wizerunki, ale ten wyróżnia się urodą. Komu nie wystarcza piękno samego obrazu, może przyjrzeć się umieszczonym na nim symbolom. Niewiastę obleczoną w słońce i księżyc pod jej stopami z wizji św. Jana widać już na pierwszy rzut oka. W tle można znaleźć płomienie nad koronami drzew jako odwołanie do mojżeszowego krzewu gorejącego, a w górnych rogach obrazu postacie aniołów trzymające szarfy z napisami ,,Regina coeli letare alleluia quia quem meruisti portare. Regina coeli, czyli królowa nieba, miała według wielu wyznawców chronić przed zarazami.
Paczółtowice warte są na pewno odwiedzenia nie tylko ze względu na kościół i obraz, ale także z powodu swego malowniczego położenia. Kto zobaczy – zrozumie.
(l)

Przełom nr 34 (953) 25.08.2010