Nie masz konta? Zarejestruj się

Porady

Czyścimy nagrobki

23.10.2008 12:23 | 0 komentarzy | 8 519 odsłon | red
Zaśniedziałe, nieraz zarośnięte trawą i mchem. O nagrobkach naszych bliskich często przypominamy sobie tuż przed dniem Wszystkich Świętych.
0
Czyścimy nagrobki
foto: ATLAS
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas


Niektórzy opiekę nad nimi powierzają specjalnym firmom sprzątającym. Ale warto pamiętać, że zarówno ich porządkowanie, jak i drobne naprawy, możemy wykonać sami.

Bez wykwitów
Prace porządkowe rozpoczynamy od dokładnego umycia pomnika i płyty wodą z detergentem. Ze względu na usytuowanie cmentarzy na terenach zielonych, często na powierzchni nagrobków pojawiają się organiczne wykwity. Do usunięcia nalotów glonów, grzybów, pleśni i mchów warto użyć preparatu grzybobójczego. Jeśli zagrzybienie powierzchni jest lekkie, naloty na lastrico można zdrapać na mokro drucianą szczotką. Kamień natomiast czyścimy delikatnie szorstką kuchenną ściereczką. Tak, aby go nie zarysować.

Co na beton?
Po usunięciu wierzchniej warstwy brudu zwykle odsłaniają się przed nami ukryte uszkodzenia. Ubytki w grobowcach betonowych można wypełniać, stosując zaprawę szybkotwardniejącą, np. Atlas Ten-10. Wiąże ona już po 3 godzinach. Nadaje się do napraw krawędzi i powierzchni płyt. Nakłada się ją na wilgotną warstwę kontaktową, zrobioną z tej samej zaprawy. Przy użyciu szpachelki właściwą warstwą zaprawy wypełniamy spękania. Kolejne partie zaprawy można łączyć ze sobą przed rozpoczęciem wiązania materiału. Do naprawy szczelinowatych spękań powierzchni betonu użyteczny jest system Atlas Betoner. Składają się na niego trzy zaprawy o wzajemnie dopełniających się właściwościach.

Kamień na kamień
W przypadku pęknięcia cokołu do jego sklejenia warto użyć zaprawy klejącej, np. Atlas Plus Biały. Produkowana jest na bazie białego cementu. Nie powoduje przebarwienia materiału. Ze względu na swoje właściwości klej ten może też służyć do przyklejania marmurowych tablic, np. na powierzchni płyt z innego kamienia. Sprawdza się też, gdy chcemy przymocować do podłoża dodatkowe elementy, np. gazony na kwiaty. Klej musi schnąć co najmniej 24 godziny, dlatego miejsca napraw trzeba zabezpieczyć, przykrywając folią budowlaną.

Ochrona na lata
Jeżeli szczeliny między okładziną kamienną nagrobka wymagają wypełnienia spoiną, warto zastosować fugę, np. Atlas Artis. Jest ona odporna na szkodliwe działanie zarówno wody, jak i glonów, a specjalny system zapobiegnie blaknięciu. Dostępna jest w wielu kolorach. Umożliwia odpowiednie dopasowanie barwy do kolorystyki okładziny nagrobka. Suchą zaprawę miesza się z wodą, zgodnie z zaleceniami producenta, a następnie wprowadza gumową packą w szczelinę. Po jej wyschnięciu zmywamy resztki fugi lekko wilgotną gąbką. Fuga schnie około dwa dni.
Oprac. (e)
Na podst. materiałów grupy ATLAS

Przełom nr 42 (858) 15.10.2008