Nie masz konta? Zarejestruj się

Porady

Jest gorąco? Wymagaj od pracodawcy

15.07.2010 12:21 | 0 komentarzy | 4 258 odsłony | red
Fale "afrykańskich upałów" doskwierają od wielu dni. Jak funkcjonować i efektywnie pracować w takich warunkach? Czego pracownik może wymagać od pracodawcy?
0
Jest gorąco? Wymagaj od pracodawcy
Pracodawca powinien przeciwdziałać nadmiernemu nasłonecznieniu pomieszczeń
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Fale "afrykańskich upałów" doskwierają od wielu dni. Jak funkcjonować i efektywnie pracować w takich warunkach? Czego pracownik może wymagać od pracodawcy?

- Praca w warunkach podwyższonej temperatury powietrza: na otwartej przestrzeni, przy temperaturze ponad 25 st. C, a w pomieszczeniach zamkniętych, przy temperaturze ponad 28 st. C, jest klasyfikowana jako praca w warunkach szczególnie uciążliwych - tłumaczy Anna Majerek, rzecznik prasowy Okręgowy Inspektorat Pracy w Krakowie.

Te szczególne warunki nakładają na pracodawcę dodatkowy obowiązek. Jest on zobowiązany zapewnić pracownikom, niezależnie od źródła, wodę zdatną do picia, inne napoje. Muszą być zimne i wzbogacone o odpowiednie sole mineralne oraz witaminy. Powinny być zapewnione w ilości zaspokajającej potrzeby ludzi pracujących w ciągu całej zmiany roboczej.

- Pracodawca powinien również przeciwdziałać nadmiernemu nasłonecznieniu pomieszczeń  oraz dbać o  ich wentylację - dodaje Majerek i wyjaśnia, okna i świetliki powinny być wyposażone żaluzje, rolety czy specjalne okapy. Ponadto powinny być zaopatrzone w sprzęt pozwalający na łatwe i bezpieczne otwieranie ich z poziomu podłogi.

Powszechnie obowiązujące przepisy nie przewidują wyraźnie innych świadczeń na rzecz pracowników związanych z wykonywaniem pracy w podwyższonej temperaturze z uwagi na warunki atmosferyczne. Nie oznacza to jednak, że pracodawca z własnej inicjatywy lub na wniosek pracowników albo związków zawodowych nie może podjąć odpowiednio innych rozwiązań korzystnych dla pracowników. Mogą one polegać na wprowadzeniu dłuższych przerw w pracy albo odpowiednim skróceniu czasu pracy. Działania te nie mogą jednak spowodować obniżenia wynagrodzenia za pracę.

Istnieje jednak grupa pracowników, którym określono maksymalną temperaturę w pomieszczeniach pracy. Są to młodociani. Nie mogą oni wykonywać pracy w pomieszczeniach, w których temperatura powietrza przekracza 30 st. C, a wilgotność względna powietrza 65 proc. Pod szczególną opieką w okresie upałów powinny znaleźć się również kobiety w ciąży  oraz osoby wykonujące prace szczególnie niebezpieczne i wymagające wysokiej sprawności psychicznej.
(taj)