Nie masz konta? Zarejestruj się

Porady

Poznać kominiarza

04.08.2010 13:26 | 0 komentarzy | 12 365 odsłon | red
Co jakiś czas zdarzają się sytuacje, że oszuści podszywają się pod kominiarzy, wykorzystując naiwność mieszkańców domu. Przebrani w czarny strój nie zawsze nawet sprawdzą komin i inkasują opłatę.
0
Poznać kominiarza
Monika Cichoń-Suda z Tenczynka podkreśla, że każdy kominiarz pukający do naszych drzwi powinien mieć dokumenty potwierdzające kwalifikacje. Na zdjęciu z dyplomem mistrzowskim.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Co jakiś czas zdarzają się sytuacje, że oszuści podszywają się pod kominiarzy, wykorzystując naiwność mieszkańców domu. Przebrani w czarny strój nie zawsze nawet sprawdzą komin i inkasują opłatę.

- Tak jak policjanta, czy strażaka, nie ma obowiązku wpuszczania kominiarza do domu. Jednak zgodnie z przepisami, cztery razy w roku powinno być przeprowadzone czyszczenie przewodów kominowych palenisk opalanych węglem czy drewnem. Chyba że ktoś opala piec paliwem płynnym lub gazowym, wtedy wystarczą dwa czyszczenia w roku - zaznacza Monika Cichoń-Suda.

Nie kryje również, że ona sama prowadzi tylko kontrole i czyszczenia na zgłoszenie. Klient zawsze wie wtedy, kto i kiedy do niego przyjdzie.
Minusem jest jednak brak regularnej konserwacji przewodów kominowych, co prowadzi do szybkiej degradacji komina. Każdy posiadacz pieca powinien mieć również na uwadze własne bezpieczeństwo. Gromadząca się sadza może zatkać przewody, a jej zapalenie w kominie może spowodować nie tylko ogromne szkody finansowe, ale także doprowadzić do pożaru budynku oraz utraty zdrowia czy życia ludzi.
- Stąd konieczność systematycznych kontroli i oczyszczania przewodów. Przed każdym rozpaleniem w piecu czy kominku trzeba najpierw posprzątać palenisko - przypomina Monika Cichoń-Suda.

Wydawane po przeprowadzeniu kontroli i czyszczenia protokoły są bardzo istotne. W razie pożaru lub innego zdarzenia, ubezpieczyciel będzie się ich domagał. Jeśli nie okażemy ważnego dokumentu, możemy pożegnać się z odszkodowaniem.

Oprócz domów prywatnych, kominiarze kontrolują również bloki. Chodzi o sprawne działanie piecyków gazowych oraz wentylację. Duże ryzyko wiąże się z tlenkiem węgla. Ze względu na wadliwe działanie, mogą go emitować nawet podgrzewacze do wody, piecyki gazowe czy kominki. Dlatego prawidłowa wentylacja to podstawa.
(E)

Przełom nr 30 (949) 28.07.2010