Nie masz konta? Zarejestruj się

Kultura

WYDARZENIE. Samorządowcy i mieszkańcy będą czytać Trylogię

04.09.2014 17:01 | 1 komentarz | 5 837 odsłon | red
W najbliższą sobotę w Chrzanowie, Trzebini, Libiążu i Krzeszowicach będzie można posłuchać, jak znane w powiecie chrzanowskim osoby i mieszkańcy czytają na głos dzieła Henryka Sienkiewicza.
1
WYDARZENIE. Samorządowcy i mieszkańcy będą czytać Trylogię
Tak wyglądała ubiegłoroczna akcja Narodowe Czytanie w Chrzanowie Fot. Archiwum MBP w Chrzanowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W najbliższą sobotę w Chrzanowie, Trzebini, Libiążu i Krzeszowicach będzie można posłuchać, jak znane w powiecie chrzanowskim osoby i mieszkańcy czytają na głos dzieła Henryka Sienkiewicza. 

Obok burmistrzów i radnych zaproszenie przyjęli m.in. marszałek Marek Sowa i poseł Tadeusz Arkit. Do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie włączyły się też Krzeszowice. Tu fragmenty Trylogii odczytają sami mieszkańcy.

Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie trzeci raz uczestniczy w akcji pod patronatem Prezydenta RP.

– Chcemy w ten sposób zachęcić mieszkańców do tego, by sięgali po książki – mówi Olga Nowicka z działu promocji.

Impreza rozpocznie się o godz. 10. Barwny korowód z postaciami z Trylogii (przebiorą się bibliotekarze, uczniowie i seniorzy) wyruszy na chrzanowski Rynek. Na czele będzie szedł…. Henryk Sienkiewicz, w którego wcieli się Zbigniew Klatka, radny powiatowy związany z Teatrem Ludowym Tradycja z Okleśnej.

- Fragmenty dzieł Sienkiewicza czytać będą znane osoby. Udział potwierdził marszałek Marek Sowa. Będzie też poseł Tadeusz Arkit, przedstawiciele władz Chrzanowa. Wcześniej otrzymali od biblioteki fragmenty dzieł Sienkiewicza, by mogli poćwiczyć dykcję – przyznaje Olga Nowicka. W programie imprezy są także konkursy, zabawy i degustacja staropolskiego jadła.

Z kolei trzebińska biblioteka zaprasza mieszkańców w sobotę na Rynek w Trzebini. Od 10 do 13 wybrane fragmenty Trylogii odczytają m.in. burmistrz Stanisław Szczurek i jego żona Renata, wiceburmistrz Trzebini Barbara Siemek, sekretarz gminy Maria Pugacewicz, a także kilkoro radnych.

- Promocja czytelnictwa to jedno z zadań biblioteki. Włączamy się do tej akcji także po to, by zachęcić mieszkańców do odkrycia na nowo rodzimej literatury – mówi Marta Sikora, dyrektor MBP w Trzebini.

W Libiążu burmistrz Jacek Latko wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną w Libiążu oraz Libiąskim Centrum Kultury zapraszają do udziału w akcji Narodowe Czytanie w sobotę o godz. 11.00 do parku przy ul. 1 Maja. Książki naszego polskiego noblisty czytać będą
mieszkańcy Libiąża – młodzież libiąskich szkół, przedstawiciele władz miasta i organizacji społecznych.

W Krzeszowicach Narodowe Czytanie Trylogii odbędzie się między 9 a 12 w czytelni biblioteki na Placu Kulczyckiego. Tu organizatorzy nie zapraszali do udziału znanych osób. W przerwach seansu, na którym zaprezentowany zostanie film „Ogniem i mieczem” dzieła Sienkiewicza czytać będą sami mieszkańcy.

- Zapraszamy z własnymi egzemplarzami „Trylogii”, które zostaną opieczętowane pamiątkowym stemplem otrzymanym z kancelarii Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego – zachęca Barbara Grabowska z biblioteki w Krzeszowicach.
(EJB)

Aktualizacja 5.09.2014, 11.28

Czytaj również