Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

CHRZANÓW. Maturzyści pisali o "Przedwiośniu"

07.05.2013 13:27 | 0 komentarzy | 5 422 odsłon | red
Wtorkowym egzaminem z języka polskiego rozpoczęli uczniowie tegoroczną maturę. Większość licealistów, z którymi rozmawialiśmy, wybrała drugi temat dotyczący "Przedwiośnia".
0
CHRZANÓW. Maturzyści pisali o
Chwilę po egzaminie uwagami wymieniają się klasowe koleżanki z I LO w Chrzanowie Marzena Kosowska, Barbara Górka i Anna Ciepielowska
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wtorkowym egzaminem z języka polskiego rozpoczęli uczniowie tegoroczną maturę. Większość licealistów, z którymi rozmawialiśmy, wybrała drugi temat dotyczący "Przedwiośnia".

Było trochę stresu, ale uczniowie I LO w Chrzanowie opuszczający w południe mury szkoły po prawie trzygodzinnym egzaminie byli uśmiechnięci. Mieli do wyboru dwa tematy. W pierwszym musieli porównać obraz przeszłości w opowiadaniu "Gloria victis" Elizy Orzeszkowej i wierszu "Mazowsze" Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. W drugim napisać o roli autorytetu na podstawie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego.

Ci, z którymi rozmawialiśmy, postawili na drugi temat.
- Bardziej liczyłem na Mickiewicza i epokę romantyzmu – przyznał Patryk Zieliński.

- W dwa tygodnie przelecieć ponad 20 lektur to nie było łatwe zadanie. Tym bardziej, że z polskiego nie jestem orłem. Ale jakoś sobie poradziłem. Ale za to jutro na matematyce powinien być luzik – stwierdził Patryk Kaszuba, uczeń 3a, klasy klasy matematyczno-fizycznej. Na studia wybiera się na AGH lub politechnikę.

Klasowe koleżanki z klasy 3e o profilu biologiczno-chemicznym były umiarkowanymi optymistkami.
- Ostatnio przysiadłyśmy nad książkami, także w długi weekend. Nie zaniedbałyśmy także maturalnych przesądów. Była czerwona bielizna, nie obcinałyśmy włosów – powiedziała nam Marzena Kosowska. Wtórowały jej koleżanki Barbara Górka, Anna Ciepielowska i Fanny Nowak.

Maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych - z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Do wyboru są angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski i włoski. Egzaminy z tych przedmiotów są obowiązkowe na poziomie podstawowym. Chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym. Matura potrwa do 28 maja.
Marek Oratowski

Aktualizacja 7.05.2013, 15.04