Nie masz konta? Zarejestruj się

Praca, biznes, edukacja

Czysto, cicho i bezpiecznie

01.08.2007 15:17 | 1 komentarz | 3 801 odsłony | red
Kopalnia Janina otworzyła drogę technologiczną dzięki której ciężarówki wywożące z zakładu odpady poprodukcyjne mogą ominąć ul. Krakowską i Gromiecką.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kopalnia Janina otworzyła drogę technologiczną dzięki której ciężarówki wywożące z zakładu odpady poprodukcyjne mogą ominąć ul. Krakowską i Gromiecką.

Od lat mieszkańcy Libiąża skarżyli się na brud, kłębiący się kurz i hałas. Ciężkie samochody, przewożące odpady z kopalni na hałdę w Gromcu, były zmorą mieszkańców obu ulic. Koszmar właśnie się skończył. Kopalnia otworzyła nową drogę technologiczną.
- Droga technologiczna eliminuje transport odpadów pogórniczych na drogach publicznych, co zmniejszy negatywne oddziaływanie ciężkiego ruchu kołowego na okolicznych mieszkańców i środowisko. Skończy się też problem z hałasem i zapyleniem – Andrzej Szymkiewicz, prezes PKW SA, wymienia zalety inwestycji wartej trzy miliony złotych.
Droga ma prawie 2,5 km długości oraz 3,5 m szerokości. Wykonano ją na podbudowie mieszanek z kruszywa dolomitowego i z żużli hutniczych i pokryto asfaltem. W rejonie skrzyżowania z ul. Gromiecką i Ariańską zbudowano cztery ekrany akustyczne i stalowe bariery ochronne. Jest też siedem poszerzeń (tzw. mijanek), a na końcu drogi utwardzony plac manewrowy.
- Początkowo miała to być zwykła droga asfaltowa. W trakcie budowy podnosiliśmy jej standard, uwzględniając odwodnienie, ekrany dźwiękoszczelne. Nowa droga wygląda jak powiatowa – zapewnia prezes Szymkiewicz.
(MB)

PRZEŁOM nr 31 (796) 1 VIII 2007

Czytaj również