Nie masz konta? Zarejestruj się

Praca, biznes, edukacja

Chcą zmienić swoje życie

13.01.2010 13:33 | 0 komentarzy | 3 417 odsłony | red
Piętnaście kobiet - młode matki, a także panie po czterdziestce - łączy jedno: chęć znalezienia pracy i polepszenia relacji z najbliższymi. Na organizowanych przez OPS warsztatach uczyły się walczyć o swoje szczęście.
0
Chcą zmienić swoje życie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Piętnaście kobiet - młode matki, a także panie po czterdziestce - łączy jedno: chęć znalezienia pracy i polepszenia relacji z najbliższymi. Na organizowanych przez OPS warsztatach uczyły się walczyć o swoje szczęście.

Warsztaty w ramach projektu Rozwój Aktywnych Form Integracji zorganizowano w gminie Libiąż. Początkowo większość pań podchodziła do nich obojętnie, a nawet sceptycznie. Nie wierzyły, że zajęcia mogą cokolwiek zmienić w ich życiu, ale już po pierwszym spotkaniu zmieniły zdanie.
- Nareszcie wyszłam z domu, nawiązałam nowe znajomości i przyjaźnie, otworzyłam się na świat - opowiada Bogusława, uczestniczka warsztatów.

Pierwsze zajęcia poprowadził psycholog. Miały przełamać wewnętrzne bariery między uczestniczkami. Panie opowiadały o domowych problemach z mężem i dziećmi. Szybko się też zaprzyjaźniły. Po warsztatach wymieniały się doświadczeniami i doradzały sobie nawzajem.
- Panie otworzyły się na siebie. Zaczęły dostrzegać, że ich problemy nie są aż tak wielkie, że inni mają gorzej. Poczuły empatię i chęć pomocy - opowiada Monika Łyszczarz, koordynatorka projektu.

Jak napisać CV, oszczędzać i podmalować oko
Na kolejnych zajęciach spotkały się z doradcą zawodowym. Opowiedział, gdzie i jak skutecznie szukać pracy, jak napisać CV oraz list motywacyjny, a także jak pokazać się z jak najlepszej strony podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Mediator nauczył z kolei jak rozwiązywać rodzinne konflikty bez agresji. Jak rozmawiać z dziećmi na trudne tematy, takie jak narkotyki czy alkohol.
W ramach projektu przygotowano też warsztaty psychoedukacyjne dla najmłodszych.
- W czasie gier i zabaw dzieci uświadomiły sobie, jak niebezpieczne są narkotyki i  alkohol - informuje koordynatorka projektu.

Paniom najbardziej podobały się zajęcia z fryzjerką oraz wizażystką, na których dowiedziały się, jak dbać o siebie, by czuć się pięknie w każdym wieku.
- Nareszcie wiem, jakie kremy pasują do mojego rodzaju skóry. Na jaki kolor powinnam farbować włosy i jak się malować, by wyglądać ładnie i naturalnie - mówi Bogusława.
Efektem zajęć z dietetyczką jest mały, kulinarny poradnik „Zdrowe, tanie gotowanie”. Znajdują się w nim smaczne i proste przepisy na sałatki, ciasta i obiady, które można wykorzystać na co dzień w kuchni.
Na warsztatach panie dowiedziały się również, jak gospodarować domowym budżetem i prowadzić dom tak, by coś zaoszczędzić.

Szara rzeczywistość
Tylko czterem z piętnastu uczestniczek projektu udało się znaleźć stałą pracę. Pozostałe nie tracą nadziei i nadal szukają, chociaż jak przyznają, na rynku pracy nie jest łatwo, zwłaszcza bez praktyki i wykształcenia.
- Wysłałam CV do kilkunastu firm z Libiąża i okolic. Niestety, nie dostałam żadnej odpowiedzi. Jestem zawiedziona, bo czuję się na siłach i chcę pracować. Mogłabym nawet sprzątać. Parę groszy zawsze się przyda - dodaje jedna z uczestniczek projektu.
Mimo pierwszych porażek na rynku pracy, nie zamierzają się poddać. Zrobiły już przecież pierwszy krok - wyszły z domu, zaczęły o siebie dbać i uwierzyły we własne siły.
Paulina Łysak

Projekt Rozwój Aktywnych Form Integracji w Gminie Libiąż był współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Realizowano go w Libiążu już dwukrotnie.
W 2008 roku OPS uzyskał 95.999 zł dofinansowania (przy wkładzie własnym 11, 389 zł). W projekcie wzięło wówczas udział 10 osób.
W 2009 roku dofinansowanie wyniosło 95.754 zł (przy wkładzie własnym OPS-u 11.233 zł). Szkoleniem objęto 15 osób.

Przełom nr 1 (920) 6.1.2010

Czytaj również