Nie masz konta? Zarejestruj się

Praca, biznes, edukacja

Milionowe zaległości

13.10.2010 13:38 | 0 komentarzy | 3 340 odsłony | red
PODATKI. Przeszło 51 milionów złotych zalegają przedsiębiorcy chrzanowskiemu fiskusowi. Suma jest przerażająca. Od połowy ubiegłego roku rośnie też liczba upomnień, jakie skarbówka wysyła do podatników. Kryzys najwyraźniej nie ustępuje.
0
Milionowe zaległości
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

PODATKI. Przeszło 51 milionów złotych zalegają przedsiębiorcy chrzanowskiemu fiskusowi. Suma jest przerażająca. Od połowy ubiegłego roku rośnie też liczba upomnień, jakie skarbówka wysyła do podatników. Kryzys najwyraźniej nie ustępuje.

- Liczba wystawionych podatkowych tytułów wykonawczych rośnie i to bardzo niepokojąco - przyznaje Marek Łyszczarz, naczelnik Urzędu Skarbowego w Chrzanowie. I słowa te potwierdza liczbami. W 2008 roku było ich 1750, rok później już 2064. Tylko w pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku fiskus wystawił 2356 tytułów wykonawczych.

- Jeszcze nie skończył się rok, a już jest ich więcej niż w poprzednim - mówi Łyszczarz. Niemałe są też sumy zaległości. W 2008 przedsiębiorcy nie odprowadzili fiskusowi ośmiu milionów złotych, w 2009 14,5 mln złotych. W tym suma zaległości sięga - jak na razie - 10 mln złotych.

- Choć wystawionych tytułów jest więcej, kwota do wyegzekwowania jest mniejsza. O czym może to świadczyć? Obroty firm ewidentnie się zmniejszyły. Najwyraźniej kryzys odbija się na naszych przedsiębiorcach dopiero teraz. Najgorzej było w trzecim kwartale ubiegłego roku - informuje naczelnik urzędu skarbowego. W tym roku sytuacja nieco się poprawiła, ale nieznacznie - Może to światełko w tunelu? Zobaczymy co przyniesie ostatni kwartał tego roku - zastanawia się Łyszczarz.
Nie zmienia to jednak faktu, że zaległości podatkowe przedsiębiorców powiatu chrzanowskiego z ostatnich lat przekraczają w tej chwili już 51 mln złotych. To pieniądze, których wciąż nie odprowadzili do budżetu państwa.

To głównie zaległości z tytułu podatku VAT, który należy odprowadzać do każdego 25. dnia miesiąca. Przedsiębiorcy nie płacą też podatków od swoich pracowników (PIT-4).
Czy skarbówka ma sposób na wymigujących się od odprowadzania podatku?
Jak tłumaczy Łyszczarz, urzędnicy skarbówki często przeprowadzają kontrole, w tym u płatników składających roczną deklarację PIT-4R.
- Od początku roku sprawdziliśmy kilkadziesiąt firm - mówi Łyszczarz.
Przyznaje, że firmom w trudnej sytuacji udzielają pomocy. Istnieje możliwość rozłożenia podatku na raty lub odroczenie terminu płatności.

Podatnicy z tego korzystają, aczkolwiek taki wniosek musi być dobrze uzasadniony, a urzędnicy fiskusa każdą sprawę rozpatrują indywidualnie. Wiadomo, że nie jest łatwo otrzymać pomocną dłoń skarbówki, bo w tych sprawach obowiązują przepisy unijne. Urzędnicy, chcąc nie chcąc, do teamatu muszą podchodzić bardzo rygorystycznie.
Tadeusz Jachnicki

Przełom nr 40 (959) 6.10.2010

Czytaj również