Nie masz konta? Zarejestruj się

Zdrowie

Schorowany powiat

17.09.2009 12:51 | 1 komentarz | 7 210 odsłon | red
Powiat chrzanowski znalazł się na drugim miejscu w województwie pod względem zachorowalności na choroby zawodowe. Przoduje w zapadalności na boreliozę.
1
Schorowany powiat
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Powiat chrzanowski znalazł się na drugim miejscu w województwie pod względem zachorowalności na choroby zawodowe. Przoduje w zapadalności na boreliozę.

Powiat chrzanowski przoduje pod względem liczby zachorowań na boreliozę oraz na kleszczowe zapalenie mózgu. Do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chrzanowie zgłoszono w ubiegłym roku 49 przypadków.
- Od początku roku zachorowały na szczęście tylko cztery osoby - zaznacza Krystyna Olejniczak z sekcji higieny pracy w powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Borelioza to groźna choroba. Wymaga długotrwałego leczenia antybiotykami, które nie zawsze jest skuteczne. Skutecznie można jej tylko zapobiegać obserwując swoje ciało.

Najczęściej występującymi chorobami zakaźnymi są w Małopolsce grypa i infekcje grypopochodne. W ubiegłym roku zachorowało na nie ponad 20 tys. osób. Jak wynika z raportu, z roku na rok spada liczba korzystających z ochronnych szczepień. W 2008 r. w powiecie chrzanowskim skorzystało z nich tylko 2,5 proc. mieszkańców. Zmniejszyła się u nas liczba zachorowań na ospę wietrzną, choć i tak w Małopolsce była jedną z najczęściej występujących chorób zakaźnych (ponad 11 tys. przypadków). Częste są też na naszym terenie zachorowania na różyczkę.

Mieszkańcy powiatu chrzanowskiego przodują pod względem zapadalności na choroby zawodowe. W 2008 r. stwierdzono ich 46, podczas gdy dwa lata wcześniej o połowę mniej.
Dominują złośliwe nowotwory i pylice płuc.
- Wiele z tych chorób to konsekwencje pracy przy produkcji eternitu czy w kopalniach węgla. Niejednokrotnie ujawniają się po wielu latach - podkreśla Krystyna Olejniczak.

Dodaje, że coraz częściej pojawiają się zgłoszenia chorób układu ruchu.
- Wiele z tych schorzeń to pokłosie minionych lat, ale w powiecie nadal działają zakłady, w których zagrożenie chorobami zawodowymi jest duże. Dlatego ogromnie ważna jest profilaktyka - podkreśla radny wojewódzki Bogusław Mąsior, który przeanalizował przedstawiony przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną raport za 2008 rok.
Ewa Solak

Przełom nr 36 (904) 9.09.2009