Nie masz konta? Zarejestruj się

Rajskie źródła

Codziennie z czatkowickiego źródła „Nowe” wyjeżdża ponad 200 tys. litrów zapakowanej w poliwęglanowe butle źródlanej wody. Z Krzeszowickiego „Edenu” wędruje w Polskę, aż po linię Przemyśl – Poznań. Z pozostałych dwóch źródeł w Kotuni, na Podlasiu i Kołczewo, w Wolińskim Parku Narodowym, rozprowadzana jest po dalszej części kraju.
 
Kluczowe znaczenie źródeł
- Tutejsze źródło „Nowe” jest ewenementem w okolicy. Jest samowypływające i ma bardzo dużą wydajność. Pierwsze badanie wydajności źródła miało miejsce w 1895 r., a od lat 50. XX wieku regularnie badany jest jej skład fizyko-chemiczny - mówi dyrektor generalny Eden Springs Poland Sp. z o.o., Andrzej Piotrowski.
Dodaje, że lokalizacja firmy jest bardzo korzystna i wraz z dwoma pozostałymi rozlewniami pozwala „Edenowi” wejść w grono prężnie rozwijających się producentów wody mineralnej. „Eden” nie eksportuje jej za granicę ze względu na kosztowne opakowania zwrotne, które stosuje. Niestety, woda nie jest również dostępna w małych butelkach, a jedynie w 19-litrowych opakowaniach poliwęglanowych, idealnie nadających się do dystrybutorów. W tym roku Eden zdobył prestiżową nagrodę „Złoty Laur Konsumenta” w kategorii Dystrybutorzy Wody Mineralnej do Firm.
 
Większość z okolic
„Eden” zatrudnia obecnie ok. 400 pracowników. W Krzeszowicach pracuje ich 100.
- Większość pochodzi z okolic, niektórzy dojeżdżają z sąsiedniej gminy Trzebinia, a nawet z Libiąża – mówi dyrektor Piotrowski.
W wielkiej hali pakują napełnione już wodą butle do olbrzymich kontenerów, które potem tirami wyjeżdżają w Polskę.
- Woda najpierw ujmowana jest ze źródła do rurociągu, którym wpływa do dużego zbiornika. Następnie rozprowadzana jest do nalewania – tłumaczy Andrzej Piotrowski.
Dodaje, że atutem firmy jest system zapewnienia jakości HACCP oraz pozytywna ocena międzynarodowej organizacji producentów NSF International, promującej wysokie standardy w produkcji.
 
Zagrożenia i plany
 - Naszym największym problemem jest konkurencja nieprofesjonalnych wytwórców wód mineralnych, produkujących wody o znacznie gorszej jakości. Nie wszyscy jeszcze identyfikują nas po nazwie, stąd obawy, iż ewentualne kłopoty zdrowotne ich odbiorców mogą uderzyć w całą branżę producentów wód wysokiej jakości – mówi dyrektor.
Zapewnia, że woda Eden nie jest poddawana żadnym zabiegom konserwującym chemicznie.
- Niektórzy zapominają natomiast, że aby woda miała przez długi czas taki sam skład mineralny, powinna być przechowywana z dala o światła i grzejników – podkreśla Andrzej Piotrowski.
W planach Edenu jest dalszy rozwój firmy. Już teraz opracowywane są plany na lata 2006 – 2008.
- Branża producentów wód w dużych opakowaniach jest stosunkowo młoda. Nasze ujęcia wody są bardzo stabilne i możemy mieć pewność, że eksploatowane przez nas źródło Nowe nie wyschnie, dlatego liczymy na jeszcze bardziej prężny rozwój – mówi z uśmiechem dyrektor Andrzej Piotrowski.
Ewa Solak
 
 
 
 
Co zawiera
woda mineralna Eden
z Krzeszowic?
 
Wapń  15,03 mg/ l
Magnez 3,18 mg/ l
Sód 79,25 mg/ l
Potas 2,11 mg/ l
Wodorowęglany 244,07 mg/ l
Ogólna mineralizacja 384,94 mg/ l
 
 
Firma „Eden Springs Poland Sp. z o.o.” działa od 1994 r. Pomysłodawcą i założycielem był Andrzej Just, Polak o kanadyjskim pochodzeniu. Wspólników znalazł w Krakowie. Tamtejszy Sanepid podpowiedział mu, że najlepszą lokalizacją dla firmy będzie teren Krzeszowic, gdzie źródlana woda ma doskonały skład fizyko-chemiczny. Początkowo firma o nazwie „Apia” mieściła się w budynku wynajmowanym, a od 1997 r. ma siedzibę w nowoczesnych obiektach własnych. W 1998 r. Just sprzedał ją „Edenowi” - firmie o izraelskich korzeniach. Obecnie 60 proc. udziałów firmy posiada koncern Danone. Za dwa lata nastąpi sprzedaż i przejęcie przez niego pozostałych udziałów.
 
nr 41 (704) 12 X 2005