Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Reprezentacja Gimnazjum nr 2 w Trzebini w pogoni za kogutem

09.12.2016 11:17 | 0 komentarzy | 1 175 odsłona | Małgorzata Sarabun

Podczas, gdy w Polsce jesienią tego roku, nieustannie panowała ponura, deszczowa aura, w odległej krainie Serra de Estrela na Półwyspie Iberyjskim, królowało lazurowe, bezchmurne niebo.

0
Reprezentacja Gimnazjum nr 2 w Trzebini w pogoni za kogutem
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Górujące słońce, dzień po dniu ,zagrzewało' do działania uczestników projektu Erasmus+ „AKTYWNOŚĆ I ODŻYWIANIE - MAŁE KROKI DO ZDROWIA''. W malowniczym miasteczku Seia, leżącym w samym sercu Portugalii, w dniach13-20.11.2016 r., odbyła się trzecia międzynarodowa wymiana uczniowska.

Tym razem tematami wiodącymi spotkania były lokalne atrakcje turystyczne i miejsca idealne do aktywnej rekreacji w krajach partnerskich oraz taniec, jako sposób na bycie aktywnym po swojemu. Zgodnie z przysłowiem ,,cudze chwalicie, swego nie znacie'', przez cały pierwszy rok trwania projektu, uczniowie każdej ze szkół partnerskich, uczestniczyli w lokalnych wycieczkach i zajęciach terenowych, poznając walory swoich rodzinnych stron. Spotkanie w szkole partnerskiej Agrupamento de Escolas de Seia, rozpoczęło się od wystąpienia wszystkich drużyn partnerskich. Uczniowie, w przygotowanych przez siebie prezentacjach multimedialnych, zgodnie zapewniali, że warto rozejrzeć się dookoła, doceniać i korzystać z walorów przyrodniczych oraz atrakcji turystycznych, dostępnych w swojej najbliższej okolicy i regionie. Zwieńczeniem całorocznych aktywności, stała się przygotowana wspólnie przez wszystkich uczestników spotkania, międzynarodowa wystawa fotografii dokumentujących działania projektowe pt.' Exercise Your Local Options'. W ten sposób, dzieliliśmy się swoim dziedzictwem narodowym, poznając rejony: Serra de Estrela w Portugalii, Małopolski w Polsce, Puglii we Włoszech, Normandii we Francji i okolic Budapesztu na Węgrzech.

Oczywiście, zgodzie z głównymi założeniami projektu, nie mogło zabraknąć czasu na aktywności i rekreację w praktyce. Z wielu atrakcji przygotowanych przez gospodarzy spotkania, warto wspomnieć wędrówkę malowniczymi szlakami Parku Narodowego Serra de Estrela. Niezapomniane bezsprzecznie pozostaną również piruety, wykręcane na lodowisku w Viseu oraz warsztaty gry w golfa w Montebelo Golf Club. Tam nasza kreatywna AKTYWNA DRUŻYNA, na chwilę zamarła w bezruchu, podejmując wyzwanie MANEKIN CHALLENGE, bijące rekordy popularności w sieci. https://youtu.be/PyalI01hbIw


Elementem spuścizny narodowej, poznawanym w trakcie każdej wizyty projektowej, jest kuchnia narodowa regionu goszczącego. Nauczyciele szkoły organizującej spotkanie i rodziny przyjmujące w swoich domach młodzież, zgotowali drużynie projektowej prawdziwy festiwal portugalskich smaków. W trakcie pikniku pt. ' Challenge your Roots' sięgnęliśmy do kulinarnych korzeni okolicy Seia, degustując lokalne przetwory, tradycyjne pieczywo, sery, zdrowe słodkie przekąski oraz królujące o tej porze roku pieczone kasztany jadalne (których na próżno szukać nam było na Placu Pigalle w Paryżu, w trakcie wizyty we Francji w czerwcu).

Ważnym akcentem wymiany kulturalnej były również warsztaty taneczne. Uczniowie wszystkich drużyn, zaprezentowali swoje narodowe tańce: polski - Polonez; włoska - Kali nifta, węgierski taniec z kijami Botolo, portugalski O Malhao Malhao oraz francuski chodzony wokół młyna ,,En faisant la tour du moulin''. Kroki zaczerpnięte z tańców zaprezentowanych przez uczniów, posłużyły do stworzenia międzynarodowego pokazu finałowego pt. ‘Challenge Your Inspiration'. W trakcie występu uczniowie wielonarodowej drużyny udowodnili, że aktywność nie ma granic, a ruch na parkiecie to przede wszystkim świetna wspólna zabawa. https://youtu.be/bhTCFgH2000

Pytani o wrażenia z pobytu uczniowie, zgodnie potwierdzają, że na zawsze w ich pamięci pozostaną zapierające dech krajobrazy, niepowtarzalne smaki, przemili ludzie, gościnność gospodarzy oraz wszechobecny KOGUT. Legendę o kogucie z Barcelos znają wszystkie portugalskie dzieci. Każdy, wyjeżdżając z Portugalii, powinien mieć w walizce glinianą figurkę tego czarnego ptaka - symbol sprawiedliwości, która zwycięża, gdy się o nią walczy.

Zachęcamy do obejrzenia prezentacji uczniowskich, bogatej wideoteki projektowej oraz zapoznania się z pełną relacją z wizyty w Portugalii na blogu projektu http://activity-and-eating.blogspot.com