Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Straszny Dwór w klasztorze przyciągnął setki mieszkańców (WIDEO)

24.06.2017 00:16 | 5 komentarzy | 5 861 odsłon | Anna Jarguz

Po raz 23. w Trzebini odbyło się plenerowe przedstawienie, inaugurujące święto miasta. Po raz pierwszy wystawiono je w ogrodach Bazyliki Mniejszej, a nie jak dotychczas w Zespole Pałacowo-Parkowym w Młoszowej.

5
Straszny Dwór w klasztorze przyciągnął setki mieszkańców (WIDEO)
Na scenie artyści Opery Krakowskiej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Zarządca młoszowskiego pałacu (Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach) nie zgodził się na organizację przedstawienia w zespole. Trzeba było szukać nowego miejsca. Wybór padł na ogród przy klasztorze. „Straszny Dwór" Stanisława Moniuszki w wykonaniu artystów Opery Krakowskiej zobaczyło około 2000 osób.

- Jest fantastycznie. Opera Krakowska to klasa sama w sobie. Zawsze dziwiłam się, że Trzebinia zaprasza artystów ze Śląska, którzy, w mojej opinii, są słabsi. Orkiestra, chór, soliści brzmią cudownie - mówi Janina Podgórska z Chrzanowa, która od lat przychodzi na przedstawienia w plenerze. Wierzy, że kiedyś znów będą wystawiane w Młoszowej.

- To miejsce ma swój niepowtarzalny klimat - uważa.

Tego samego zdania jest Janusz Szczęśniak, starosta chrzanowski.

- W ogrodach przy Bazylice NSPJ jest cudownie, ale Młoszowa to niecodzienne miejsce, któremu trudno dorównać. Może za rok, dwa tam wrócimy - ma nadzieję starosta. Powiat współorganizuje w tym roku Dni Trzebini.

- 200-lecie nadania praw miejskich jest również świętem powiatu chrzanowskiego - podkreśla.

Weekendowe imprezy odbędą się na placu przy ul. Ochronkowej. Na sobotę zaplanowano prezentacje zespołów artystycznych TCK, szkół i przedszkoli, ponadto animacje, zabawy i konkursy dla dzieci (start godz. 14). O godz. 20 na scenie wystąpi zespół Baciary.

Więcej atrakcji będzie w niedzielę. Ciekawie zapowiada się piknik historyczny (początek godz. 14). W programie między innymi turniej szabli, pokazy dawnych tańców, manewry oddziałów, polowania z udziałem drapieżnych ptaków, ponadto pokaz konny ciężkozbrojnej husarii, tor łuczniczy i zabawy dla dzieci oraz widowisko plenerowe „Szlachecka Zawierucha" z udziałem koni, pieszej szlachty, artylerzystów i łuczników.

O godz. 20.30, na finał, zaśpiewa gwiazda - Golec uOrkiestra.