Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Wyższe opłaty za śmieci mogą skutkować likwidacją ogródków działkowych

19.12.2016 15:00 | 9 komentarzy | 6 833 odsłon | Anna Jarguz
Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 16:36

Takiego zdania są prezesi Stowarzyszenia Rodzinny Ogród Działkowy „Piaski" w Trzebini. Od nowego roku za opróżnianie kontenera mają płacić o 558 procent więcej!

9
Wyższe opłaty za śmieci mogą skutkować likwidacją ogródków działkowych
Hieronim Włodarczyk i Jakub Augustynek ze Stowarzyszenia ROD „Piaski" w Trzebini uważają, że wyższe opłaty za śmieci będą gwoździem do trumny ogródków działkowych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Aktualnie opłata za wywóz odpadów niesegregowanych wynosi 31 zł rocznie od każdego ogródka działkowego. W 2017 roku stawka wzrasta do 173 zł na rok. Podwyżkę związek śmieciowy tłumaczy wzrostem ilości oddawanych przez działkowiczów odpadów. Z taką argumentacją nie zgadza się Jakub Augustynek, wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Rodzinny Ogród Działkowy „Piaski".

- W okresie zimowym nikogo tu nie ma, a co za tym idzie nikt nie produkuje śmieci. Kontener zaczynamy opróżniać od kwietnia i dzwonimy po firmę dopiero, gdy się zapełni - mówi Jakub Augustynek.

Twierdzi, że już w tym roku miał problem z wyegzekwowaniem od wszystkich działkowiczów opłaty w wysokości 31 zł. Wielu w ogóle nie chce płacić, bo śmieci zabiera ze sobą do domu. Różnice musiał pokryć ze środków stowarzyszenia.

- Zrzeszamy ponad 200 ogródków. Mnożąc przez 173 zł daje to kwotę przeszło 34 600 zł. My nie mamy takich pieniędzy, ani możliwości prawnych, by ściągnąć je od poszczególnych osób, dzierżawczych ogródek - podkreśla Augustynek.

Będzie mógł wprawdzie wypowiedzieć umowę najmu działki, ale dług i tak pozostanie.

Dlatego chce negocjować wysokość opłaty ze Związkiem Międzygminnym Gospodarka Komunalna. Jeśli się nie uda, może to oznaczać koniec ogródków działkowych.