Nie masz konta? Zarejestruj się

Porady

Wyprawka szkolna - co kupić i za ile?

06.09.2017 11:48 | 0 komentarzy | 515 odsłon | red

Tornister, zeszyty, długopisy, kredki, trampki, strój na WF - niektórym może się wydawać, że skompletowanie wyprawki szkolnej to bułka z masłem. Nic bardziej mylnego. Sklepy oferują setki różnych produktów. Niełatwo wybrać najlepszy, nie rujnując przy tym domowego budżetu.

0
Wyprawka szkolna - co kupić i za ile?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Komplet podręczników do nauki gwarantują szkoły. Mimo tego wyprawka szkolna dla dziecka to spory wydatek dla rodziców, sięgający nawet kilkuset złotych. Najdroższy jest tornister.

Kupując, nie kierujmy się jedynie wyglądem i ceną. Przede wszystkim ma być bezpieczny dla kręgosłupa. Powinien być dopasowany wielkością do wzrostu i wagi dziecka. Dobrze, by był lekki, nie za szeroki i posiadał szelki regulujące. Tył powinien być lekko usztywniony (tylna ścianka powinna być wzmocniona) i wyprofilowany. Plecak do szkoły powinien też mieć szereg przegródek i elementy odblaskowe. Dobrze, by był uszyty z wytrzymałego i odpornego na deszcz materiału. Rozwiązaniem, na przykład dla starszych dzieci, są plecaki ze stelażem.

Ceny tornistrów są bardzo zróżnicowane. Te najtańsze można kupić za kilkadziesiąt złotych. Między innymi w internecie są dostępne już za 29 zł. Wyglądem przypominają te sportowe. Nie mają usztywnień, dodatkowych przegródek. Po roku użytkowania czasami trzeba je jednak wymienić na nowe. Dlatego czasem warto wydać nieco więcej i kupić dziecku tornister, który służył mu będzie latami. W tym sezonie, jak przyznają sprzedawcy, bardzo modne są plecaki z wizerunkiem ulubionych bohaterów bajek.
Także ceny piórników są bardzo różne. Bez przyborów można je kupić już za parę złotych, te z wyposażeniem są dużo droższe. Kosztują nawet 30 i więcej złotych. Jednak gdy wszystko przeliczymy, czasami lepiej kupić ten z przyborami. Jeśli bowiem kupimy oddzielnie do niego pióro, ołówki, długopis, ekierkę, linijkę, cyrkiel, gumkę, strugaczkę, itp. - z reguły zapłacimy dużo więcej. Sam długopis może kosztować przeszło 10 zł. A gdzie reszta z listy?

Także nad wyborem zeszytu warto się chwilę pochylić. Do matematyki, języka polskiego, geografii, historii, religii... na sklepowych półkach znajdziemy zeszyt do każdego przedmiotu w szkole. Lepiej jednak nie brać pierwszego, lepszego z półki, tylko sprawdzić grubość kartek, czy są białe, ich liniowanie.

Wielu rodziców wyprawkę szkolną dla dziecka ma skompletowaną. Już w wakacje markety kusiły ofertą tanich zeszytów, piórników, tornistrów.

- Choć cena nie zawsze idzie w parze z jakością, klienci często kierują się właśnie ceną. Przychodzą, mówią, że w markecie zeszyt jest za 1,39 zł, a u nas kosztuje więcej. Są jednak i tacy, dla których cena nie gra roli. Potrafią wydać nawet kilkaset złotych - mówi sprzedawca z Chrzanowa.

Zarówno w marketach, jak i mniejszych sklepach, przy półkach z artykułami szkolnymi tłumów nie ma. Część osób zrobiła już zakupy. Inni czekają na listę ze szkoły i dopiero z nią w ręku zaczną kupować.

Kalendarz roku szkolnego 2017/2018
4 września - rozpoczęcie roku szkolnego
23-31 grudnia - zimowa przerwa świąteczna
12-25 lutego - ferie zimowe dla pięciu województw, w tym małopolskiego
29 marca - 3 kwietnia - wiosenna przerwa świąteczna
27 kwietnia - zakończenie zajęć dydaktycznych w najwyższych klasach szkół ponadgimnazjalnych
23 czerwca - 31 sierpnia - wakacje

Anna Jarguz
Przełom nr 34 (1309) 30.8.2017