Nie masz konta? Zarejestruj się

Libiąż

Wznowienie fedrowania w Janinie wstrzymane

12.02.2016 18:31 | 8 komentarzy | 8 837 odsłon | Tadeusz Jachnicki

Kopalnia z Libiąża nie może zacząć wydobycia z pokładu 207. Było ono przyczyną silnych wstrząsów w drugiej połowie minionego roku. By móc znów działać w tym miejscu, zakład górniczy potrzebuje opinii specjalnej komisji. Tymczasem tej nie ma.

8
Wznowienie fedrowania w Janinie wstrzymane
Górnicy na pracę w pokładzie 207 będą musieli poczekać przyznajmniej do marca. FOT. Ewa Solak
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Władze Janiny, by móc ponownie fedrować, muszą spełnić trzy warunki. Po pierwsze, opracować prognozę drgań gruntu. Po drugie, wykonać inwentaryzację obiektów. Po trzecie, uzyskać opinię Komisji ds. Spraw Ochrony Powierzchni w zakresie możliwości i warunków dalszej eksploatacji pokładu 207.

- Dwa pierwsze zostały spełnione. Aktualnie Zakład Górniczy Janina oczekuje na wyznaczenie terminu posiedzenia Komisji ds. Spraw Ochrony Powierzchni przy Wyższym Urzędzie Górniczym, co nastąpi prawdopodobnie w lutym bieżącego roku - informuje Marta Baran z Tauron Wydobycie.

Jak ustaliliśmy, komisja w tym terminie najpewniej się jednak nie zbierze. Powód? - Po prostu komisja nie istnieje - powiedziała krótko w piątek Jolanta Talarczyk, rzeczniczka Wyższego Urzędu Górniczego.

Skończyła się jej bowiem dwuletnia kadencja. Z kolei prezes WUG nie wie, czy pozostanie prezesem w związku ze zmianami w kraju na różnych stanowiskach.

- 22 lutego będziemy wiedzieli, kto pracuje nadal, a kto nie i kto jest prezesem WUG. Dopiero wówczas będzie można powoływać komisje doradcze prezesa - wyjaśnia dalej Talarczyk.

Nowy skład komisji poznamy najpóźniej do końca marca. Dopiero po jej powołaniu będzie ona mogła podejmować decyzje, w tym wydać opinię dotyczącą dalszego wydobycia węgla z pokładu 207.