Ostatnia wizyta: Obecny czas: 28.3.2024 18:36


Wszystkie czasy w strefie UTC (czas letni)


Regulamin forum


Kliknij tutaj, aby zobaczyć regulamin forum



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 30 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: Narty papieza w muzeum.
PostWysłany: 2.3.2014 12:26 
Ułomie, dlaczego od Przełomu domagasz się sprawdzenia tolerancji religijnej w naszym powiecie? Podobno Przełom jest areligijny i apolityczny - przynajmniej tak mi się wydaje.
Przecież możesz uczestniczyć w tych modlitwach osobiście i modlić się do Twojej figurki boga Sziwy, obok cmentarnego krzyża.
Jedno drugiego nie wyklucza, w hinduiźmie Jezus znany jest jako Issa i kolejne wcielenie Buddy. W Indiach można być chrześcijaninem i jednocześnie wierzyć w Buddę czy też w Sziwę. Nie wiem, jak to jest u nas - ale możesz przetestować to na własnym przykładzie w dniu tych zbiorowych modlitw.
Proponowałbym, abyś raczej tę figurkę boga Sziwy dzierżył przy sobie, bo ktoś z modlących może Ciebie nieprawidłowo zinterpretować i wziąć za wysłannika Tryzuba Bandery. Bo ja już się całkowicie pogubiłem w tym majdanie. To znaczy Majdanie.


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Narty papieza w muzeum.
PostWysłany: 2.3.2014 14:18 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 23.10.2007 20:58
Posty: 1078
Miejscowość: Trzebinia
Pochwały: 184
Bóg jest jeden dla wszystkich religii na naszej Ziemi wybrany przez ludzkośc. Będąc urodzony w danej religii i mając jej "pieczęcie" nałożone przez kapłana nie można zmieniac jej na inną bez usunięcia tych pieczęci.
Gdy bywam w innych krajach gdzie jest inna religia to bardzo lubię zwiedzac i modlic się w danych "domach Boga".


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Narty papieza w muzeum.
PostWysłany: 2.3.2014 20:08 
Jendrku, areligijny jest tez burmistrz i muzeum. Przeciez wiesz, o co mi chodzi.
Witek chyba poplynal w zbyt glebokie medytacje i marzy mu sie demokratyczne wybieranie boga, ciekawe.

-- 2.3.2014 20:13 --

A jeszcze Jendrku apropo majdanu, to Sziwa wlasnie jest bogiem zniszczenia.
Troche zalosna jest ta nasza polityka, byly aparatczyk zaprasza na modlitwy. Tak po prostu zygac mi sie chce.


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Narty papieza w muzeum.
PostWysłany: 2.3.2014 21:38 

Dołączenie: 27.1.2011 10:52
Posty: 382
Pochwały: 19
ułomie, Jezus wybaczył jawnogrzesznicy, czy wyznawcy nie modnej dziś idei mają być pozbawieni rozgrzeszenia ?.
Myśli Witka mogą skłonić wątpiących do pytania czy Bóg stworzył czlowieka czy odwrotnie.


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Narty papieza w muzeum.
PostWysłany: 2.3.2014 21:55 
Felku, postac Jezusa mnie inspiruje, ale ja tez jestem grzesznikiem i moje ulomnosci powoduja ten odruch wymiotny zamiast wspolczucia. Niemniej dziekuje za te slowa, bo czasem sie czlowiek zapomina w swej zgorzknialosci.
Tanie zagrania wyborcze to nawet rozumiem, ale ekipa muzeum chrzanowskiego to moze powinna zlozyc cv do tego "muzeum" opatrznosci bozej... Co odlitwy maja wspolnego z dzialalnoscia muzeum? Albo ukrainska polityka?


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Narty papieza w muzeum.
PostWysłany: 2.3.2014 22:07 
Ułomie, czyż nie wspaniała byłaby ta idee fixe w odniesieniu do jednego uniwersalnego Boga dla wszech ludzkich ras? Witek wcale nie "popłynął", ma uniwersalne przełożenie w kwestii ludzkiej duchowości.

Natomast politycy mają diametralnie inne przełożenia. Raczej z duchowością nie związane. Dlatego dla mnie jest wysoce niezrozumiały ten apel o modlitwę w intencji zamordowanych na Majdanie w Kijowie - a sygnowany przez burmistrza Chrzanowa i dyrekcję chrzanowskiego Muzeum. Natomiast przez parafię św.Mikołaja jak najbardziej.
Muzeum jest od gromadzenia eksponatów i różnych artefaktów łącznie z historycznym udokumentowaniem dziejów regionu. Także w aspekcie ateistycznym jak i w różnorodności religijnej.
Podobnie burmistrz miasta - jest od sprawnego zarządzania miastem i przyległymi sołectwami, a nie do publicznego nawoływania do modlitw. Prywatnie to może nawet odmawiać na cmentarzu kadisz - i nic mi do tego.

Myślę, że w obliczu zbliżającej się kampanii wyborczej do samorządu, lokalni politycy dostają małpiego rozumu. Gotowi są nawet modlić się do tego Sziwy, jeżeli to będzie korzystne w ich rankingu w odczuciu wyborczego elektoratu. Dla polityków każda sytuacja jest dobra, także tragedia na Majdanie.
Załącznik:
pamieci_ofiar_majdanu__plakat[1].jpg
pamieci_ofiar_majdanu__plakat[1].jpg [ 42.78 KiB | Obejrzany 52540 razy ]


Pochwały przyznane za posta: 2


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Narty papieza w muzeum.
PostWysłany: 2.3.2014 22:17 
Jendrku, w calosci sie z Toba zgadzam i wlasnie ten temat zgody byl powodem mego wpisu. Co do Witka, to oczywiscie jesli jest jeden bog, to jest jeden bog, a nie kazdy narod czy sekta ma swego. Ta uwaga o poplyieciu to raczej do tych "wyborow boga", aczkolwiek jak napisalem jest to ciekawe a i glebokie medytacje moze prowadza do takich ciekawych rozwiazan. Zarzucales mi kiedys ateizm, ale ja tam mysle jest jeden bog wlasnie ten sam dla wszystkich. Czy wybrany w powszechnych i demokratycznych wyborach to nie wiem, ale nie traktuje tego jako idei, tylko jako rzeczywistosc.


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Narty papieza w muzeum.
PostWysłany: 2.3.2014 22:35 
Ułomie, nigdy nikomu nie "zarzucam" ateizmu, jeżeli już - to skrajny fundamentalizm w jego rozległym znaczeniu. Niekoniecznie religijnym. Szanuję światopogląd każdego, byleby nie nawoływał do nienawiści. Także Twój, jak i wyznawcy Buddy czy też mieszkańca dżungli amazońskiej.
Co nie znaczy, że i ateista nie może być tym skrajnym fundamentalistą.


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Narty papieza w muzeum.
PostWysłany: 4.3.2014 10:34 
I jeszcze tak mi się skojarzyło, że dobre miejsce do modłów jest w mieście sąsiednim. Modłów o wybaczenie. Tylko kto się na to zdobędzie?
http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Pomni ... go_418.JPG


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Narty papieza w muzeum.
PostWysłany: 8.3.2014 19:02 
Pan Marek Oratowski albo nie widzi problemu, albo znakomicie dba o interesy Przelomu.
Nadal chce mi sie zygac. Przelom to jednak gazetka parafialna.


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Narty papieza w muzeum.
PostWysłany: 15.3.2014 15:43 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 30.8.2010 9:28
Posty: 405
Pochwały: 174
Chciałbym zwrócić uwagę czytających, że ateizm to nie religia więc zarzucanie ateizmu jest bez sensu :)

_________________
// Książki są jak ludzie, których wartości nie podobna poznać po stroju /J.Parandowski


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Narty papieza w muzeum.
PostWysłany: 15.3.2014 20:20 

Dołączenie: 19.3.2010 20:31
Posty: 114
Pochwały: 73
Jeśli macie problem z religią (jakąkolwiek) to potraktujcie JPII jako postać historyczną, a pamiątki po nim jak zwykłe eksponaty muzealne... ot i wszystko

Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
Offline Profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Narty papieza w muzeum.
PostWysłany: 16.3.2014 11:59 
No tak, a modlitwy burmistrza na cmentarzu to nie modlitwa, tylko działania zarządcy miejskiego w celu poprawy bezpieczeństwa.

Gdyby jednak posłuchać twej propozycji, to może by obok nart wystawić tabelkę obrazującą rozprzestrzenianie się HIV w Afryce, min. na skutek zakazu używania prezerwatyw przez tą "wielką osobę"?

Przewodniku, nie mam nic przeciwko gusłom i innym zabobonom, ale bezczelnością jest, gdy praktykujący takie gusła wmawiają, że to nauka i powinna być przez państwo dotowana.
Oglądaj sobie narty i szaty papieża, zbierzcie się i zróbcie to za własne pieniądze w salce w swoim kościele i módlcie się tam o pokój na Ukrainie i gdzie tylko chcecie.

Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Narty papieza w muzeum.
PostWysłany: 16.3.2014 16:09 
Ułomie, popatrz na te "gusła i zabobony" z innej strony.
Lenin twierdził, że religia to opium dla ludu. Więc na początek zaaplikował religijnemu państwu carów swoiste antidotum na te wg Ciebie "gusła i zabobony" - rewolucję bolszewicką, co niemal natychmiast pogrążyło Rosję w niezmiernym chaosie jak i w bezmiarze nieszczęść. Obecnie Lenin leży sobie pięknie wypchany w kremlowskim mauzoleum, a "gusła i zabobony" przywrócono do stanu przedrewolucyjnego i doskonale służą pomocą oraz oddaniem aktualnemu carowi Wszech-Rosji, czyli Putinowi.

Spójrz na zdeponowane w chrzanowskim Muzeum narty papieża z komercyjnej strony. Jest już przykład z konfesjonałem K.Wojtyły w Mętkowie. Ten nieco stareńki konfesjonał w różnych rupieciach składziku mętkowskiego kościoła przypadkiem odnalazła znajoma mi pani konserwator Monika D. (z Chrzanowa), która dysponuje dużą wiedzą w swym zawodzie i utalentowanymi złotymi rączkami. Konfesjonał wydobyła z tego proboszczowskiego lamusa i profesjonalnie odnowiła. Proboszcz z Mętkowa ogłosił to wszem i wobec, okazało się, że na swoją zgubę. O odnowiony konfesjonał K.Wojtyły obecnie upomina się parafia w Niegowici, a wcześniej ten konfesjonał zawłaszczył sobie kardynał St.Dziwisz, na szczęście oddał z powrotem do Mętkowa.
W czym jest rzecz: kto ma ten konfesjonał, to będzie miał wiernych chętnych do jego oglądnięcia - a tym samym datki/ofiary w monecie brzęczącej jak i w banknotach szeleszczących.

Podobna sytuacja będzie w chrzanowskim Muzeum. Po kanonizacji JPII te stare narty K.Wojtyły nabiorą dużej wartości. W sensie magicznym (historycznym) jak i materialnym. Dyrekcja Muzeum fakt posiadania takich nart u siebie rozgłosi także "wszem i wobec", na pewno Muzeum przez to znacznie zwiększy frekwencję w odwiedzinach - a to już może być dobry dopływ gotówki. Można powiedzieć, że religijnie te narty w Muzeum to jest opcja sacrum, a materialnie to jest opcja profanum.
Oczywiście pod warunkiem, że tych nart dyrekcji Muzeum nie odbierze proboszcz parafii pw. Św.Mikołaja, albo nie daj Boże - ks. kardynał Dziwisz. Czego nie wykluczam.

Ułomie - odpowiada Ci taka wykładnia co do kwestionowanych przez Ciebie historycznych i już za niedługo drogocennych nart z chrzanowskiego Muzeum?


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Temat postu: Re: Narty papieza w muzeum.
PostWysłany: 17.3.2014 1:22 
Świetny pomysł Jendrku zdobywania nowych bywalców muzealnych, poszedłbym nawet dalej - na msze przychodzi więcej ludzi niż na wystawy.


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 30 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2

Wszystkie czasy w strefie UTC (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 12 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Profesjonalne polskie tłumaczenie phpBB3