Nie masz konta? Zarejestruj się

Skupy napędzają koniunkturę

01.10.2002 00:00
W Babicach wprowadzono obowiązek zapisywania danych osób sprzedających złom metali kolorowych w punktach skupu. Obowiązkowa będzie rejestracja przyjmowanego materiału, jego rodzaju i ilości.
W Babicach wprowadzono obowiązek zapisywania danych osób sprzedających złom metali kolorowych w punktach skupu. Obowiązkowa będzie rejestracja przyjmowanego materiału, jego rodzaju i ilości. Właściciel skupu będzie musiał ustalić tożsamość dostarczyciela złomu i zażądać od niego oświadczenia, skąd pochodzi ,,towar”.
O podjęcie takiej uchwały poprosił Radę Gminy Babice dyrektor Terenowego Zakładu Dystrybucji Energii Elektrycznej Siersza – Jan Burzej. Obowiązek posiadania koncesji na obrót złomem metali kolorowych i prowadzenie szczegółowej ewidencji dokonywanych transakcji zakupu złomu ustał z dniem 1 stycznia 2001 r.
- W efekcie w punktach skupu będących częstokroć odbiorcami pochodzącego z kradzieży złomu dokonuje się anonimowych transakcji. Jak pokazują doświadczenia policji, prowadzenie skutecznych działań wykrywających sprawców kradzieży jak i paserów utrudnione jest ze względu na brak stosownej ewidencji – argumentuje Jan Burzej.
Kradzieże elementów infrastruktury energetycznej (w szczególności linek aluminiowych z napowietrznych linii przesyłowych) przynosi TZDEE niebagatelne straty. W ubiegłym roku zakład stracił ponad 1 mln zł. Wszystko to wpływa na ceny prądu. Do tego dochodzi niebezpieczeństwo pożaru (zwłaszcza na polach uprawnych i w lasach), ryzyko porażenia prądem, zarówno samych sprawców kradzieży przewodów energetycznych, jak i przypadkowych przechodniów. Nie zapominajmy również o wszystkich usterkach w przesyłaniu prądu (w tym do przedsiębiorstw o znaczeniu strategicznym).
Jan Burzej podkreśla, że problem kradzieży sieci trakcyjnej i telekomunikacyjnej dotyczy także TP S.A. i PKP S.A.
Proceder istnieje m. in. w gminie Babice.
- Wysokie ceny złomu aluminium i innych metali kolorowych oferowane przez punkty skupu, z braku czytelnych reguł dokonywania transakcji, zachęcają do kradzieży nakręcając przestępczą koniunkturę. Uchwała przyczyni się do skuteczności prowadzących przez policję dochodzeń w sprawie kradzieży, co w rezultacie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa – twierdzi Jan Burzej, dyrektor TZDEE w Sierszy.
Uchwałę podjęto w Babicach jednogłośnie. Podobną podjęto już w Trzebini.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 40 (548)
  • Data wydania: 01.10.02

Kup e-gazetę!