Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Bezdomni wolą przezimować pod dachem

02.01.2017 18:22 | 0 komentarzy | 3 498 odsłony | Marek Oratowski

W chrzanowskiej noclegowni jest już niemal komplet. Zbliżają się większe mrozy, więc prawdopodobnie w świetlicy trzeba będzie rozstawić dodatkowe łóżka.

0
Bezdomni wolą przezimować pod dachem
W noclegowni bezdomni mają ciepło
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W placówce przy ulicy Fabrycznej w Chrzanowie przyjmowani są mężczyźni z Chrzanowa, Trzebini i Libiąża.

- Mamy 40 miejsc. Przebywa u nas 37 osób. Jesteśmy przygotowani na przyjęcie dodatkowych dziesięciu panów w naszej świetlicy - informuje kierownik chrzanowskiej noclegowni Jarosław Jońca.

Niektóre osoby od lat zimę spędzają w tej placówce. Przybywają też nowi. Najczęściej powodem ich problemów jest alkohol (jego spożywanie w ośrodku jest zabronione), utrata pracy, czy problemy rodzinne.

Zwłaszcza w zimie funkcjonariusze patrolują miejsca, w których mogą przebywać bezdomni.

- Policja nie ma możliwości umieścić ich wbrew ich woli w noclegowni. Możemy ich odwieźć do izby wytrzeźwień w celach opiekuńczych. Ostatnio było osiem takich przypadków. Dlatego też zwracamy się do wszystkich mieszkańców z prośbą o zainteresowanie się losem sąsiadów bądź innych znanych im osób, które są bezdomne, samotne bądź w podeszłym wieku i wymagają wsparcia. Jeśli nie będziecie mogli im pomóc osobiście, poinformujcie o nich ośrodek pomocy społecznej bądź policję. Nie przechodźcie obojętnie również obok nietrzeźwych, a szczególnie tych znajdujących się pod znacznym działaniem alkoholu. Czasem jeden telefon może komuś uratować życie - podkreśla Katarzyna Dąbkowska, rzecznik KPP w Chrzanowie.