• Blogi
 • Tv przełom
 • Redakcja
 • Reklama
 • Konkursy
 • Drukarnia
 • Interwencje
 • Tu jesteśmy
 • Archiwum
 • Forum
 • Czy w promocji Chrzanowa związanej z koleją coś drgnie? (2)

  • Data dodania artykułu: 01.06.2016, 08:38, wyświetleń: 1682

  Po rozmowie z burmistrzem Ryszardem Kosowskim tytułowe pytanie pozostaje otwarte.

  Minął prawie miesiąc od wstępnie ustalonego terminu spotkania. Z różnych względów był on przesuwany, wreszcie udało się znaleźć dogodny czas. Rozmawialiśmy długo. Pytałem przede wszystkim o ocenę i możliwości realizacji przez urząd różnych pomysłów na promocję Chrzanowa, których trochę się nazbierało.

  Można by napisać, że był to rekonesans, bo, oczywiście, trudno oczekiwać od razu wiążących deklaracji ze strony Ryszarda Kosowskiego. Ale pewne kierunki się zarysowały. Jesteśmy umówieni na kolejną rozmowę za trzy miesiące. Wtedy powinno być bardziej konkretnie.

  Tekst można znaleźć w najnowszym, 22. numerze „Przełomu”. Obok znalazły się materiały o ciekawych lokomotywach wyprodukowanych w Fabloku oraz dworcach, które kiedyś były powodem do dumy, a dziś ich stan pozostawia wiele do życzenia. Jednym słowem – rozkładówka jest mocno kolejowa. Zapraszam do lektury.

  Gazetę można kupić także w wersji elektronicznej i czytać na ekranie komputera, tablecie lub smartfonie - KLIKNIJ

  Komentarze:

  Piotrek Tarczyński

  Data dodania: 10.01.2017, 12:34

  jano Temat, oczywiście godny, tylko dobrze jest, gdy można podzielić się konkretami. Tych, na razie, jeszcze trochę brakuje, choć, bez wątpienia - coś się zmieniło. Więcej: http://przelom.pl/blog/piotrek-tarczynski/355/pozytywna-zmiana-narracji/

  jano

  Data dodania: 16.12.2016, 17:23

  Panie Piotrze szkoda że temat nie godny aby kontynuować na blogu, czekałem i sie nie diczekałem, szkoda. Pozdrawiam

  jano

  Data dodania: 16.12.2016, 17:17

  Panie Piotrze szkoda że temat nie godny aby kontynuować na blogu, czekałem i sie nie diczekałem, szkoda. Pozdrawiam

  Piotrek Tarczyński

  Data dodania: 14.11.2016, 09:47

  @K T O S Proszę się nie niepokoić. Mam się spotkać z Ryszardem Kosowskim w środę. Do drugiego spotkania dojdzie później, niż się umawialiśmy, ale liczę, że dzięki temu będzie bardziej konkretne.

  K T O S

  Data dodania: 11.11.2016, 10:58

  cytuję "01.06.2016 Jesteśmy umówieni na kolejną rozmowę za trzy miesiące. Wtedy powinno być bardziej konkretnie." Mamy listopad minęło więc 5 miesięcy - systematycznie wchodzę na Pana bloga i nie widzę kontynuacji tego tematu, czyżby Burmistrz nie chciał się już spotykać?

  ice man

  Data dodania: 22.06.2016, 08:18

  Panie Piotrze takie małe déjà vu miałem wrażenie, że to już wszystko było przerabiane, poszukałem i 2009r. http://przelom.pl/blog/piotrek-tarczynski/78/pierwsze-spotkanie-w-sprawie-linii-kolejowej-nr-103/ cytuję: 3. Gmina Chrzanów i powiat chrzanowski nie wykorzystuje promocyjnie w żaden sposób skarbu, jaki posiada - Pierwszej Fabryki Lokomotyw w Polsce.(...) P.S. Tak się złożyło, że właśnie dzisiaj w chrzanowskim MOKSIR władze Fabloku na zamkniętej imprezie świętują 90-lecie istnienia zakładu. Szkoda, że nikt nie pomyślał o mieszkańcach i miłośnikach kolei. Z pewnością jubileuszowe przejazdy np. parowozem ciągnącym wagony między Chrzanowem i Trzebinią cieszyłyby się dużym powodzeniem. Z pewnością również, przy dobrej organizacji i promocji, takie święto, wzbogacone innymi atrakcjami, byłoby doskonałą okazją do promocji miasta i powiatu. Jakoś nikt o tym nie pomyślał..." Teraz niech Pan sobie odpowie co się od 2009 roku zmieniło? Ja ze swojej strony mogę powiedzieć, że temat "drążyłem" jak widać z perspektywy czasu z marnym skutkiem od roku 2000 z przerwami i odbijałem się od drzwi - dziś spotykam się z komentarzem, że te pomysły to trzeba przedstawić osobiście - ile można? Ile jeszcze czasu poświęcić którego najzwyczajniej w świecie brakuje przy codziennych obowiązkach, wiem że są nowe osoby pełne zapału niechże dostaną szansę której innym po prostu nie dano, dla mnie nie ważny jest autor tylko efekt jakim będzie kolejowy Chrzanów! PS tymczasem kolej wyburzy zabytkowe wiadukty Chrzanowa.... http://chrzanow.naszemiasto.pl/artykul/chrzanow-kolej-przygotowuje-remonty-znikna-zabytkowe,3776432,artgal,t,id,tm.html#plus Pozdrawiam

  Piotrek Tarczyński

  Data dodania: 13.06.2016, 14:00

  @jano, @K T O S Panowie, to, o czym piszecie, to oczywiście bardzo ważne wydarzenie w kategorii promocji. W Chełmku nikomu nie trzeba było o tym przypominać. http://przelom.pl/18225-chelmek-fabryka-1856-2016-160-lat-na-kolejowym-szlaku.html Byłem i jestem pod wrażeniem, że w małym Chełmku można zrobić imprezę na tak wysokim poziomie, także artystycznym. Dodam, że nikomu nad Przemszą nie trzeba było przypominać o 160. rocznicy uruchomienia kolejowego szlaku. Pytanie o tę rocznicę w mojej rozmowie z burmistrzem Ryszardem Kosowskim nie padło, bo spotkanie dotyczyło możliwych działań promocyjnych prowadzonych na szerszą skalę i w dłuższej perspektywie. Refleksja po ostatniej Industriadzie. Udział w tym niezwykłym wydarzeniu na skalę europejską powinien być obowiązkowy dla wszystkich decydentów i osób zajmujących się promocją na ziemi chrzanowskiej. To niekończące się źródło inspiracji i pomysłów związanych z ożywieniem i udostępnieniem dla turystów miejsc/zabytków kultury przemysłowej na Śląsku. Tylko 1,5 dnia i prawie 90 tysięcy odwiedzających. Bez komentarza. http://industriada.pl/Aktualnosci/Pokaz/514399/industriada-2016-400-atrakcji-i-90000-od

  K T O S

  Data dodania: 09.06.2016, 16:45

  @jano trudno się z Tobą nie zgodzić, tak świętowano w maju 2016 - 160 lat koli w Tarnowie (galeria) http://kolejegalicyjskie.pl/fotorelacja-160-lat-kolei-krakow-tarnow/ [quote] 15 maja 2016 roku obchodziliśmy jubileusz 160-lecia linii kolejowej z Krakowa do Tarnowa. Główną atrakcją wydarzenia był przejazd pociągiem turystycznym zorganizowanym w ramach projektu Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej. Pasażerom towarzyszył zespół Leliwa Jazz Band, który wykonywał utwory muzyki w stylu retro, idealnie pasujące do zabytkowego składu pociągu. W Tarnowie zorganizowano powitanie przez przedstawicieli władz miasta oraz ogromnej grupy mieszkańców miasta. zwiedzanie atrakcji miasta w towarzystwie przewodników PTTK oraz rozdano poczęstunek. [/quote] Potwierdza się smutna prawda ostatnich lat władze Chrzanowa mają gdzieś kolejową tradycję miasta, wolą Mikołaja z którym niestety nie jesteśmy kojarzeni.

  jano

  Data dodania: 09.06.2016, 14:30

  Panie Piotrze wspomniał Pan o historii szkoda że nie padło pytanie do Burmistrza Kosowskiego którą rocznicę obchodzi linia kolejowa przechodząca przez Chrzanów , podpowiadam otwarta w 1856r. Czyli równe 160 lat!!! Jak był jubileusz w Wadowicach to Pani Burmistrz Filipiak zorganizowała wspólnie z burmistrzem Andrychowa parowóz z zabytkowym składem i zrobiła imprezę na stacji oraz wystawę pamiątek a w Chrzanowie co mamy? Udawanie że to nie potrzebne że nie ma pieniędzy i nikt w tym nie będzie uczestniczył. I to jest żenujące.

  Piotrek Tarczyński

  Data dodania: 06.06.2016, 10:00

  @ice man Dziękuję. Lucjanowi przekażę podziękowania. Do uczestnictwa w Industriadzie będę jeszcze zachęcał, bo kto raz spróbuje, później niecierpliwie czeka cały rok na kolejną edycję ;)

  ice man

  Data dodania: 06.06.2016, 08:41

  PS Panie Piotrze ukłon za przytoczenie Szlaku Zabytków Techniki INDUSTRIADA http://industriada.pl/ noi zwracam uwagę na zdjęcia na stronie "Obiekty Industriady" ile związanych z koleją? I przy okazji podziękowania dla Pana Lucjana za super opisaną historię. Pozdrawiam

  ice man

  Data dodania: 06.06.2016, 07:16

  W nawiązaniu do nie raz słyszanego [i]pieniądze leżą na ulicy trzeba wziąć grabki i je zagrabiać[/i] to samo jest z pomysłami które podsuwają mieszkańcy, a które włodarz mógłby jeśli ma wolę zrealizować. Ale wracając do artykułu na rozkładówce papierowego Przełomu który miałem okazję w weekend przeczytać - bez uprzedzeń do Pana Burmistrza Kosowskiego, sprawia wrażenie żeby chciał "coś" zrobić ALE żeby ktoś zrobił to za niego, może osobiście ktoś mu to przedstawi - przecież przedstawił Pan Piotr - i to wyjątkowo dobrze i dokładnie, odnoszę wrażenie że to mało dla Burmistrza może w takim razie sam alan1 się pojawi w magistracie lub pojawi się kolejne stowarzyszenie (wiadomo prezes członkowie)? Tylko czy jeśli są pomysły i czekają na realizację to takie spotkania wnoszą coś nowego? Przepraszam, ale burmistrz nie rządzi pierwszą kadencję od roku - jak napisał tu jano to doświadczony Burmistrz i mógłby się wykazać tym doświadczeniem zamiast wymówkami - przecież jak zmieniał wygląd rynku, czy innych terenów to nie potrzebował miłośników kostki brukowej? Nawiązanie do styropianowego Mikołaja oraz nieznanych mu krasnali z Wrocławia... sorry ręce mi opadły, może w takim razie wycieczka do Wrocławia żeby krasnale zobaczyć i przy okazji "lokomotywę do nieba" na jednym z rond? Może w tym tkwi właśnie problem, z siedzeniem na miejscu w Chrzanowie - nie wymagam żeby poczuł "bakcyla kolejowego" ale niechże przynajmniej podpatrzy jak robi się to w innych sąsiednich miastach gminach i spróbuje u nas.

  Piotrek Tarczyński

  Data dodania: 04.06.2016, 23:14

  @jano Na pytanie do Ryszarda Kosowskiego nie odpowiem, bo nim nie jestem. Natomiast uważam, że próbować można i trzeba. Choć nie jestem organizatorem Industriady, zachęciłem burmistrza do uczestnictwa w choć jednym z wielu wydarzeń. To wspaniałe źródło inspiracji promocyjnych związanych z przemysłową historią. Jak ulał, pasuje do Chrzanowa i Fabloku. Cytuję: "44 przemysłowe zabytki, 27 miast, prawie 400 w większości bezpłatnych atrakcji. Do tego darmowy transport pociągami, tramwajami i autobusami. Czy kogoś jeszcze dziwi, że INDUSTRIADA – święto Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego to największy festiwal dziedzictwa przemysłowego w Europie Centralnej?" Czy skorzysta? Nie wiem.

  Piotrek Tarczyński

  Data dodania: 04.06.2016, 23:13

  @westu Rzeczy wydawałoby się oczywiste, nie dla wszystkich takie są. Zobaczymy niedługo jak się sprawy potoczą. Moim zdaniem: lepiej późno niż wcale.

  Piotrek Tarczyński

  Data dodania: 04.06.2016, 23:12

  @K T O S Dziękuję. Słusznie Pan pisze: "Pora więc na działanie i skończenie z wymówkami".

  jano

  Data dodania: 03.06.2016, 09:38

  3 miesiące zlecą bardzo szybko skoro dziś bez konkretów a czekaliśmy nie licząc lat poprzednich to teraz się zmieni? Dlaczego rządzący 12 lat mieszkający od urodzenia w Chrzanowie Ryszard Kosowski przejmował się gdzie ludzie mogą zrobić zakupy a o wspomnianą byle jaką tożsamość miasta nie? Sorry ale nie kupuję tego, kolejne zwodzenie i byle do emerytury

  westu

  Data dodania: 02.06.2016, 21:44

  Miasto z taką kolejową historią już dawno powinno postawić na promocję w tym kierunku.

  K T O S

  Data dodania: 02.06.2016, 18:59

  Dobrze, że jest dziennikarz który pozbierał wszystkie pomysły i przekazał burmistrzowi - pojawia się dodatkowo pytanie czy burmistrz ma swoich urzędników którzy takich pomysłów mu dostarczają bądź przekazują od mieszkańców? Jeśli nie miał to teraz dzięki Panu Piotrowi ma. Pora więc na działanie i skończenie z wymówkami.