Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

W sprawie rafinerii interweniują posłowie

11.10.2007 12:21 | 6 komentarzy | 1 665 odsłona | red
Rada Nadzorcza Rafinerii Trzebinia planowała we wtorek przeprowadzenie zmian w zarządzie spółki, m.in. odwołanie prezes Grażyny Kuś. Po interwencji posłów Aleksandra Grada i Janusza Chwieruta wycofała ten punkt z porządku obrad.
6
W sprawie rafinerii interweniują posłowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rada Nadzorcza Rafinerii Trzebinia planowała we wtorek przeprowadzenie zmian w zarządzie spółki, m.in. odwołanie prezes Grażyny Kuś. Po interwencji posłów Aleksandra Grada i Janusza Chwieruta wycofała ten punkt z porządku obrad.
Zaniepokojona niewłaściwą polityką ze strony rządu RP załoga rafinerii upoważniła organizacje związkowe do podjęcia rozmów z posłami na Sejm RP z Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej; Aleksandrem Gradem Szefem Sejmowej Komisji Skarbu i Januszem Chwierutem Członkiem Komisji Finansów Publicznych.
- Uzyskane podczas spotkania 8 października informacje od przedstawicieli załogi Rafinerii Trzebinia wskazują na możliwość istnienia poważnych błędów w zakresie polityki właścicielskiej realizowanej w stosunku do Rafinerii Trzebinia, w szczególności przez większościowego akcjonariusza PKN Orlen – stwierdził Aleksander Grad.
- O ile dojdzie do realizacji zamierzeń PKN Orlen mającego ok. 77% udziału w kapitale zakładowym spółki, tj. odwołanie obecnego prezesa zarządu Panią Grażynę Kuś, wstrzymanie planu restrukturyzacji spółki oraz przejęcia i likwidacji istotnych segmentów działalności rafinerii, nastąpi naszym zdaniem zdecydowane zmniejszenie wartości spółki, a tym samym pokrzywdzenie mniejszościowych akcjonariuszach, w tym skarbu państwa oraz ryzyko pokrzywdzenia skarbu państwa poprzez ograniczenie wpływów z tytułu podatków – powiedział Janusz Chwierut.
Rafineria Trzebinia jest jednym z większych podatników ziemi małopolskiej, który tylko w ubiegłym roku zasilił budżet centralny i lokalny podatkami o wartości rzędu 350 mln złotych.
Bezpośrednio po spotkaniu została, w trybie pilnym, wystosowana do Ministra Skarbu interpelacja obu posłów w sprawie polityki właścicielskiej skarbu państwa oraz PKN Orlen SA wobec Rafinerii Trzebinia SA w Trzebini.
W swym wystąpieniu posłowie Aleksander Grad i Janusz Chwierut apelują, aby do czasu wyjaśnienia sytuacji w rafinerii zaniechać dokonania zmian w zarządzie spółki oraz określić właściwe kierunki rozwoju Rafinerii Trzebinia wynikające z aktualnej pozycji spółki oraz potencjału jej rozwoju.
Pytania zawarte przez posłów w interpelacji do Ministra Skarbu, na których odpowiedź czeka załoga Rafinerii Trzebinia, lokalni samorządowcy, a przede wszystkim mieszkańcy Trzebini i okolicznych gmin, dla których istnienie rafinerii to miejsca pracy, to przyszłość, brzmią następująco:

Jakie są kierunki polityki właścicielskiej PKN ORLEN oraz skarbu państwa w stosunku do Rafinerii Trzebinia?
Jaki jest stosunek skarbu państwa do działań PKN ORLEN zmierzających pośrednio do likwidacji Rafinerii Trzebinia?
Jakie działania zamierza podjąć pan minister dla zapewnienia rozwoju Rafinerii Trzebinia w celu wykorzystania jej aktualnej pozycji rynkowej w zakresie biopaliw i biokomponentów?
Jakie działania zamierza podjąć pan minister w celu zabezpieczenia oraz wzrostu wartości spółki, a tym samym wartości akcji należących do skarbu państwa?
Po interwencji posłów Aleksandra Grada i Janusza Chwieruta Rada Nadzorcza Rafinerii Trzebinia na posiedzeniu 9 października wycofała z porządku obrad punkt dotyczący zmiany składu Zarządu Rafinerii Trzebinia.
(zew)