Nie masz konta? Zarejestruj się

Porady

Miodowa rozkosz dla ciała i ducha

24.08.2016 09:30 | 0 komentarzy | 2 522 odsłony | red

Miód to jeden z produktów pochodzenia zwierzęcego, który długo się nie psuje. Przechowywany w odpowiednich warunkach - nie traci właściwości zdrowotnych przez kilka lat. To jedna z najcenniejszych substancji odżywczych, jakie daje nam natura.

0
Miodowa rozkosz dla ciała i ducha
Jacek Chrząścik i Stanisław Gągolski, czyli wiceprezes oraz prezes trzebińskiego koła Śląskiego Związku Pszczelarzy, z dwukolorowym miodem. Na pomysł jego wykonania wpadł ich kolega Jerzy Oczkowski. Jaśniejszą połowę stanowi skrystalizowany miód rzepakowy, wlany do słoika kilka dni wcześniej. Po jego krystalizacji uzupełniono słój płynnym i ciemniejszym miodem wielokwiatowym.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Powszechnie wiadomo, że miód wzmacnia odporność i wspomaga organizm w walce z chorobami. Dostarcza organizmowi wielu niezbędnych elementów w łatwo przyswajalnej formie.

Zawarte w nim fruktoza i glukoza mają działanie odżywcze i odtruwające.
- Miód działa wykrztuśnie, przeciwzapalnie i napotnie, ma silne działanie bakteriobójcze, grzybobójcze oraz uodparniające - wylicza Stanisław Gągolski, prezes trzebińskiego koła Śląskiego Związku Pszczelarzy.
Kazimierz Halbina, pszczelarz z Jankowic, zaznacza, że różne rodzaje miodów mają mniejszy lub większy wpływ na nasz organizm. Warto poznać właściwości każdego z nich (patrz ramka)

Nie tylko do jedzenia
Ten smaczny specyfik regeneruje siły fizyczne, uzupełniając składniki energetyczne. Ma wpływ na układ nerwowy poprzez dostarczanie biopierwiastków i substancji biologicznie czynnych. Śmiało można powiedzieć, że osoby jedzące go na co dzień chorują mniej.
W miodach odmianowych występują też substancje antybiotyczne, pochodzące z nektaru roślin olejkowych i spadzi drzew iglastych, takie jak: tymol, eukaliptol, mentol i inne.
Nie tylko miód, ale także inne produkty pszczele - pyłek kwiatowy, mleczko pszczele, jad, propolis - często stosowane są w kosmetyce. Zalety ich stosowania odkryto w XIX w. Przykładowo, mleczko było używane przez kobiety z wyższych sfer jako cudowny środek na młodość i długowieczność. Dziś firmy farmaceutyczne stawiają na naturę, więc bazują na produktach pszczelich coraz częściej. Zamiast jednak kupować krem z miodem, możemy wykorzystać ten, który mamy w słoiczku. Wystarczy dodać go do kąpieli, zrobić maseczkę na twarz lub okłady na dłonie. Ma naprawdę dobroczynne działanie na skórę.

Najlepszy od zaufanego
pszczelarza

Często zastanawiacie się pewnie państwo, czy miód kupowany w markecie ma takie same właściwości, jak ten, dostarczany bezpośrednio od pszczelarzy. Powinien, pod warunkiem, że jest prawdziwy. Ale nie zawsze tak jest. Głównie przez to, że na rynku dostępne są różne miody, także pochodzące z zagranicy. Często nie wiemy, skąd są, bo na etykiecie jest napisane tylko, że z krajów Unii Europejskiej lub spoza niej.
Według przepisów obowiązujących w UE, miód jest produktem, który musi być wolny od jakichkolwiek substancji obcych. Nawet śladowe ilości antybiotyków, stosowanych w leczeniu chorób pszczół, powodują, że może być toksyczny i szkodliwy.
- Najlepiej więc zaopatrywać się w miody u zaufanego pszczelarza - radzi Stanisław Gągolski.
Miód nie należy do produktów tanich. Warto jednak go kupować i stosować profilaktycznie, zamiast wydawać potem znacznie więcej na leki.

Na co pomaga konkretny miód?
Wielokwiatowy:
- wyczerpanie fizyczne i psychiczne
- serce i naczynia krwionośne
- stany alergiczne i drogi oddechowe

Lipowy:
- układ nerwowy, stres
- górne i dolne drogi oddechowe
- serce i układ krążenia

Rzepakowy:
- serce i naczynia wieńcowe
- wątroba i drogi żółciowe
- drogi oddechowe

Gryczany:
- niedokrwistość i niedobór żelaza
- układ krążenia
- wątroba

Akacjowy:
- przeziębienia
- zaburzenia przewodu pokarmowego
- nerki i układ moczowy

Nektarowo - spadziowy:
- wyczerpanie fizyczne i psychiczne
- układ krążenia i serce
- problemy trawienne

Spadziowy z drzew liściastych:
- przewód pokarmowy
- wątroba, drogi żółciowe
- drogi moczowe, nerki

Spadziowy z drzew iglastych:
- przewód pokarmowy, zaparcia
- dolne drogi oddechowe
- nerwice, układ krążenia

100 g miodu zawiera:
340 k cal, 70 g węglowodanów,
0,3 g białka, 0 g tłuszczu

Ewa Solak

Przełom nr 33 (1257) 17.8.2016