Nie masz konta? Zarejestruj się

Porady

Kwasem w kolano

10.02.2016 10:18 | 0 komentarzy | 16 712 odsłon | red

Lekarz zalecił mi zastrzyki do kolana z kwasu hialuronowego. Czy to może pomóc na ból? Czy sam zastrzyk jest bolesny? I co to w ogóle jest ten kwas hialuronowy? Poza tym, który wybrać, bo zdążyłam się zorientować, że jest kilka dostępnych na rynku i ich ceny są bardzo zróżnicowane. Anna z Chrzanowa

0
Kwasem w kolano
pixabay
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Odpowiada dr n. med. Bogdan Wziętek, właściciel Centrum Medycznego Artroskop w Chrzanowie:

- Kwas hialuronowy w stawach występuje naturalnie. W przypadku niedoboru, można go uzupełnić. Powoduje poprawienie śliskości chrząstki i jej odżywienia. Dzięki temu ruch w stawie jest lepszy i zmniejsza się ból. W większości przypadków uszkodzeń chrząstki można stosować zastrzyki z kwasu hialuronowego. Ważne, aby preparat był podany precyzyjnie do jamy stawowej. Tak zrobiony zastrzyk, poza krótkim bólem związanym z wbiciem igły, nie jest odczuwalny, ponieważ zawartość strzykawki dostaje się do wolnej przestrzeni stawu. Moim zdaniem, najlepszy efekt uzyskuje się po pięciu zastrzykach w tygodniowych odstępach. W tym czasie dobrze jest zastosować rehabilitację, na przykład ćwiczenia na rowerze stacjonarnym.
Kwas hialuronowy można uzyskać w sposób naturalny z kogucich grzebieni, albo procesu fermentacji przy pomocy metod inżynierii genetycznej. Poszczególne preparaty różnią się od siebie przede wszystkim stężeniem. Dostępne są 1%, 2 % i 2,2 %. Dzięki zwiększeniu stężenia dostarczymy większą ilość substancji czynnej do stawu.
Podanie kwasu hialuronowego w zastrzyku jest zabiegiem wymagającym warunków ambulatoryjnych. Ważne jest również doświadczenie lekarza, gdyż preparat powinien być podany do jamy stawu. Iniekcje do niektórych stawów, na przykład biodrowego, wymagają kontroli USG, co dodatkowo podnosi koszt procedury. Osobną sprawą jest koszt samego preparatu. W pewnych przypadkach zalecam tańsze preparaty. Szczególnie, gdy pacjent jest młody, a uszkodzenia niezbyt rozległe. W zaawansowanych zwyrodnieniach lepiej poddać się operacji endoprotezoplastyki. Jednak gdy jest to niemożliwe, stosuję właśnie preparaty pięć razy bardziej zagęszczone, a przez to droższe. Dobrze podany kwas nie powoduje działań ubocznych, gdyż nie wchłania się ze stawu do krwi. Pozostaje w miejscu podania, czyli w stawie, aż się zużyje.
Anna Jarguz
Przełom 4 (1228) 27.1.2016