Nie masz konta? Zarejestruj się

Porady

Jak przechowywać pieczywo

02.09.2015 12:37 | 0 komentarzy | 9 617 odsłon | red

Wielu osobom wydaje się, że w foliowym worku chleb dłużej zachowuje świeżość, bo nie wysycha. Tymczasem to najgorszy sposób na jego przechowywanie.

0
Jak przechowywać pieczywo
Decydując się na chlebak, przed zakupem warto sprawdzić, czy ma wywietrzniki
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wszyscy lubimy świeży chleb. Jednak bardzo często smakuje nam tylko tuż po upieczeniu. Na następny dzień robi się gumiasty albo zaczyna wysychać i kruszy się. Jak go przechowywać, by zachował świeżość i smak przez kolejne dni radzi mistrz piekarski Łukasz Grondal, współwłaściciel piekarni ATU w Myślachowicach.

- Każdy rodzaj pieczywa zachowuje trwałość przez inny czas. Najkrócej pszenne, które jest bardziej napowietrzone i zawiera mniej wody. Ono powinno być świeże przez trzy, cztery dni. Bardziej trwałe jest żytnie, upieczone na zakwasie. Taki chleb, jeżeli jest przechowywany w odpowiednich warunkach, potrafi zachować dobry smak i wilgotność do tygodnia - mówi Łukasz Grondal.
Jego zdaniem, najlepszym sposobem na przechowywanie pieczywa jest lniany worek. Nie dopuszcza wilgoci do bochenka z zewnątrz i równie skutecznie odprowadza jej nadmiar na zewnątrz. Sprawdzają się również chlebaki, szczególnie te z naturalnych materiałów, jak drewno.

- Kupując chlebak warto wybrać ten, zaopatrzony w wywietrzniki. W zbyt szczelnym pieczywo może pleśnieć. Chlebak należy też regularnie czyścić i przemywać na przykład octem, by nie dopuścić do wytworzenia pałeczek pleśni - radzi Łukasz Grondal.
Najgorszym sposobem na przechowywanie pieczywa, jak podkreśla, jest foliowy worek, szczególnie, gdy włożymy do niego świeży, jeszcze ciepły bochenek. Tymczasem wiele osób właśnie w reklamówce trzyma chleb.

- Czerstwienie chleba rozpoczyna się zaraz po jego wyciągnięciu z pieca, gdy zaczyna uwalniać wodę. Gdy włożymy go do foliowego worka, wilgoć faktycznie nie pozwoli szybko mu czerstwieć. Niestety, może doprowadzić do pleśnienia. Jeśli chleb zjemy w tym samym dniu, najpóźniej na następny, ten woreczek raczej mu nie zaszkodzi. Ale już po kilku dniach, tak. Dlatego, jeśli koniecznie chcemy trzymać chleb w reklamówce, to warto ją nakłuć. Alternatywą są torebki papierowe, które są coraz powszechniejsze w sklepach z pieczywem - tłumaczy mistrz piekarski.

Jeśli wiemy, że całego bochenka szybko nie zjemy, warto przekroić go na pół i część zamrozić. Zdaniem Łukasza Grondala po odmrożeniu chleb nie straci wartości odżywczych.

- Trzeba tylko pamiętać o jednym, by pod żadnym pozorem nie zamrażać go po raz drugi - zaznacza i dodaje, że chleba nie powinno się przechowywać także w lodówce. Niska temperatura i wilgoć mu nie służą. (AJ)

Przełom nr 34 (1207) 26.8.2015