Nie masz konta? Zarejestruj się

Porady

Kto może się starać o emeryturę pomostową

26.08.2015 11:38 | 0 komentarzy | 4 255 odsłony | red

Osoby, zatrudnione przy pracach o szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach, którym nie przysługuje prawo do wcześniejszej emerytury, mogą się starać o emeryturę pomostową. Niestety nie wszystkie.

0
Kto może się starać o emeryturę pomostową
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Emerytura pomostowa przysługuje osobom, które wykonywały prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Są to między innymi prace pod ziemią, na wodzie i pod wodą, w powietrzu, w warunkach gorącego i zimnego mikroklimatu, bardzo ciężkie prace fizyczne, w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego.

Z emerytury pomostowej może skorzystać pracownik, spełniający następujące warunki:

  • urodził się po 31 grudnia 1948 r.,
  • ukończył co najmniej 55 lat (kobieta) lub 60 lat (mężczyzna),
  • udowodnił okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat,
  • posiada okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn,
  • przed 1 stycznia 1999 r. wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wymienioną w dotychczasowych przepisach lub w nowych wykazach prac,
  • po 31 grudnia 2008 r. wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wymienioną w nowych wykazach prac,
  • rozwiązał stosunek (stosunki) pracy.
  • emerytura pomostowa przysługuje pod warunkiem rozwiązania stosunku pracy. Jeśli pracownik był zatrudniony u kilku pracodawców, musi rozwiązać wszystkie stosunki pracy.
  • przyznanie emerytury pomostowej nie jest uzależnione od tego, czy osoba wnioskująca o to świadczenie była przed przejściem na emeryturę zatrudniona w ramach stosunku pracy. Prawo do emerytury pomostowej może więc nabyć również osoba, która przed zgłoszeniem wniosku prowadziła, np. pozarolniczą działalność, działalność rolniczą, a także wtedy, gdy nie była w tym czasie aktywna zawodowo.
  • emerytura pomostowa przysługuje do dnia poprzedzającego dzień osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, który jest ustalony indywidualnie dla kobiet i mężczyzn w zależności od daty urodzenia.

Marcin Kymona, rzecznik prasowy chrzanowskiego oddziału ZUS, odpowiada na najczęściej zadawane przez mieszkańców pytania w sprawie emerytury pomostowej

Wykonuję pracę w szczególnych warunkach, ale na pół etatu. Czy mój pracodawca ma obowiązek opłacania za mnie składek na Fundusz Emerytur Pomostowych?
- Obowiązek opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych nie jest uzależniony od wymiaru zatrudnienia pracownika wykonującego pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Składki te należy opłacać zarówno za pracowników zatrudnionych w pełnym, jak i niepełnym wymiarze czasu pracy. Jednak wymiar czasu zatrudnienia ma wpływ na prawo do emerytury pomostowej, które przysługuje wyłącznie osobom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy.


Ubiegam się o emeryturę pomostową. Od kiedy przysługuje mi prawo do tego świadczenia po złożeniu wniosku?
- Prawo do emerytury pomostowej dla osoby, pozostającej w stosunku pracy, powstaje od następnego dnia po jego rozwiązaniu, o ile został osiągnięty wiek oraz staż pracy uprawniający do niej. Natomiast prawo do emerytury pomostowej dla osoby, która nie pozostaje w stosunku pracy, powstaje nie wcześniej niż z dniem spełnienia warunków wymaganych do nabycia tego prawa i nie wcześniej niż od dnia zaprzestania pobierania zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego. Jeżeli wniosek jest zgłoszony w miesiącach następujących po miesiącu spełnienia warunków wymaganych do nabycia prawa do emerytury pomostowej, prawo do tego świadczenia powstaje nie wcześniej, niż od pierwszego dnia miesiąca, w którym zgłoszono wniosek.


Mam przyznaną emeryturę pomostową, ale jednocześnie trochę sobie dorabiam pomagając szwagrowi w warsztacie i opłacane są za mnie składki. Czy w związku z tym wysokość mojego świadczenia będzie wyższa?
Jeżeli po dniu, od którego przyznano emeryturę pomostową, emeryt podlegał ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym - wysokość emerytury pomostowej ulega ponownemu ustaleniu na zasadach określonych w art.108 ustawy emerytalnej. Ponowne jej ustalenie następuje na wniosek zgłoszony nie wcześniej niż po upływie roku kalendarzowego lub po ustaniu ubezpieczeń emerytalnego i rentowego.
(oprac. AJ)
Przełom nr 33 (1205) 12.8.2015