Nie masz konta? Zarejestruj się

Porady

Nie skacz na głowę

01.07.2015 00:00 | 0 komentarzy | 1 035 odsłona | red

W strefie dla nieumiejących pływać bojki są koloru żółtego, a głębokość sięga tam do 1,2 metra. Strefa dla potrafiących pływać jest oznaczana czerwonymi bojkami. Głębokość wynosi w niej od 1,3 do 4 metrów. Brodzik znajdujący się w strefie dla niepływających powinien być ogrodzony siatką ze wszystkich stron. Jego głębokość to maksymalnie 40 centymetrów.

0
Nie skacz na głowę
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Kąpielisko jest strzeżone przez ratowników WOPR i oznaczone flagami. Biała symbolizuje bezpieczną kąpiel, nadzorowaną przez ratownika. Gdy wywieszana jest czerwona, obowiązuje zakaz wchodzenia do wody. Natomiast brak flagi na maszcie informuje, że nie ma nadzoru ratowniczego - wyjaśnia Izabela Likus, instruktor pływania i ratownik Miejskiego WOPR w Chrzanowie.

Radzi, by przed kąpielą zawsze sprawdzić wodę i warunki atmosferyczne.
- Najlepiej pływać ze znajomymi lub przyjaciółmi. Należy czytać wszystkie instrukcje i informacje dotyczące warunków kąpieli oraz przestrzegać znaków umieszczonych przy zbiornikach wodnych. Nigdy nie powinniśmy wchodzić do wody po spożyciu alkoholu lub środków odurzających. Nie skaczmy na głowę i nie nurkujmy w miejscach, jeśli nie wiemy, jaka jest tam głębokość - radzi Izabela Likus.

Z pozoru niewinna zabawa może się skończyć bardzo źle. Dlatego nie wrzucajmy i nie wpychajmy do wody stojących na pomoście znajomych lub przyjaciół. Naganne jest także wszczynanie fałszywych alarmów. Przed kąpielą koniecznie zorientujmy się, gdzie znajduje się stanowisko ratowników i pomieszczenie pierwszej pomocy.

Jeśli zamierzamy skorzystać ze sprzętu pływającego, pamiętajmy o zabraniu kamizelek ratunkowych. Zdrowy rozsądek jest także potrzebny przy samym wejściu do wody. Dlatego nie skaczmy do niej po długotrwałym opalaniu się ani nie rozpoczynajmy kąpieli tuż po zjedzeniu posiłku. W razie zagrożenia, od razu wzywajmy pomoc. Duża odpowiedzialność spoczywa na rodzicach. Zawsze powinni czuwać nad zażywającym kąpieli dzieckiem i mieć je w zasięgu wzroku.
oprac. (RAT)
Przełom nr 26 (1199) 1.7.2015