Nie masz konta? Zarejestruj się

Porady

Wyciągnąć z ciała chorobę

18.03.2015 10:43 | 0 komentarzy | 9 666 odsłon | red

Nasze babcie powszechnie stosowały bańki. Dziś znów wracają do łask. Pomagają w walce z przeziębieniem, zapaleniem oskrzeli, płuc i w chorobach górnych dróg oddechowych. Mają dobroczynny wpływ na cały organizm. Poprawiają krążenie krwi, łagodzą napięcie i stres.

0
Wyciągnąć z ciała chorobę
Bańki mają dobroczynny wpływ na cały organizm
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Bańki można stawiać nawet rocznemu dziecku. To najprostsza i najtańsza kuracja. Terapia próżniowa jest świetnym sposobem nie tylko leczenia przeziębienia, a także mobilizacji układu odpornościowego do walki z infekcją.

- Osobiście jestem wielką zwolenniczką baniek. To metoda leczenia jeszcze sprzed ery antybiotykowej. Wtedy pomagała i teraz też pomaga. To nie żadna czarna magia. Naprawdę wspiera organizm w walce z infekcją - mówi lek. med. Małgorzata Kowalska, pediatra.
Zabieg nie jest bolesny, aczkolwiek dzieci często się niecierpliwią, a nawet płaczą, bo uczucie zasysania nie jest dla nich przyjemne. Charakterystyczne, czerwone placki na plecach to dowód, że zabieg został dobrze wykonany.

Jak prawidłowo postawić bańki
Do wyboru mamy tradycyjne szklane (ogniowe) i próżniowe. Zasada działania jednych i drugich jest taka sama. W przypadku baniek próżniowych, naczynie należy przyłożyć do ciała i tłokiem wyciągnąć powietrze, by zassało. To najbezpieczniejszy i najwygodniejszy do stawiania rodzaj baniek. Do postawienia baniek ogniowych potrzebna jest świeczka i gazik namoczony w spirytusie. Zapalamy go od świecy i wkładamy do wnętrza bańki na dwie, trzy sekundy, nastąpienie przykładamy do pleców. Ich działanie jest najsilniejsze. Trzeba jednak uważać, by nie poparzyć siebie, a przede wszystkim dziecka.
- Bańki należy dokładnie umyć i osuszyć
- Skórę na plecach dziecka delikatnie natłuszczamy.
- Kładąc bańki należy ominąć łopatki, okolice serca i piersi oraz rany otwarte, owrzodzenia. Często można spotkać się z opinią, że nie należy ich kłaść na kręgosłupie. U dziecka, z uwagi na jego wielkość, jest to trudne. Dlatego, zdaniem naszego eksperta, jeśli bańka zostanie położona na kręgosłupie, nic złego się nie stanie. Najlepiej wybierać bardziej umięśnione partie ciała. Wówczas lepiej się będą trzymać.
- Dziecko w trakcie zabiegu powinno być okryte ciepłym kocem. Trzeba bardzo uważać, by po jego zakończeniu nie przebywało w przeciągu. Baniek nie należy stawiać osobie, która ma gorączkę powyżej 38 stopni Celsjusza.
(AJ)

Przełom nr 10 (1183) 11.3.2015