Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Mieszkańcy a później rockowcy uczczą Żołnierzy Wyklętych

25.02.2015 13:50 | 21 komentarzy | 5 857 odsłon | Michał Koryczan
Ostatnia aktualizacja: 26.02.2015 12:30

Żołnierzy Armii Krajowej, którzy nie podjęli walki po zakończeniu drugiej wojny światowej, też należy zaliczyć do Żołnierzy Niezłomnych - mówi Agnieszka Bąk z Muzeum w Chrzanowie, przed przypadającym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

21
Mieszkańcy a później rockowcy uczczą Żołnierzy Wyklętych
Agnieszka Bąk
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Michał Koryczan: Chrzanowskie muzeum przygotowało bardzo ciekawy program tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".
Agnieszka Bąk: Na 1 marca zaplanowaliśmy oficjalne uroczystości. Jednym z najważniejszych punktów ma być spotkanie z dziećmi rotmistrza Witolda Pileckiego. Bezpośrednia relacja to najlepsza rzecz, jaka może się przydarzyć pasjonatom historii. Cały czas czekamy jednak na potwierdzenie ich przyjazdu. Jeśli nie dotrą, to mamy przygotowany wykład o Żołnierzach Wyklętych.

W piątek, 6 marca, czeka nas druga odsłona obchodów, czyli koncert zespołu historyczno-patriotycznego Forteca.
- Wykład nie zawsze dociera do młodych ludzi. Na szczęście są różne formy przekazu historii. Członkowie Fortecy zagłębiając się w dzieje Polski natrafili na życiorys rotmistrza Pileckiego. Następnie przeszli trasę jego ucieczki z obozu w Auschwitz. Nagrali dwa albumy: "Rotmistrz" i "Kto dziś upomni się o Pamięć?". Na scenie zaprezentują piętnaście utworów z tych wydawnictw. Jeśli będzie na tyle duże zainteresowanie, to zespół zagra w Chrzanowie dwa koncerty.

Wielu młodych ludzi historię poznaje właśnie dzięki wykorzystaniu tej tematyki w tekstach formacji muzycznych. Wspomnę choćby tylko o szwedzkiej kapeli metalowej Sabaton.
- Dokładnie. Jest też Lao Che, śpiewający o Powstaniu Warszawskim, czy projekt Panny wyklęte. Jeśli ktoś zna piosenki, to poznaje też historię. Przy tej okazji pojawia się jeszcze jeden fenomen, czyli podkoszulki z symboliką tamtej epoki.

Jak wielu Żołnierzy Wyklętych, urodzonych na ziemi chrzanowskiej, jest znanych historykom?
- Badania tak naprawdę dopiero trwają. Powolutku dostajemy informacje o działających na tym terenie żołnierzach Armii Krajowej. Po jednej z uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" odezwał się do nas syn jednego z dowódców - Kazimierza Sandacza ps. "Hektor" - i opowiedział historię swojego ojca.

A co z bohaterami, którzy po zakończeniu okupacji niemieckiej nie chwycili już za broń?
- Zgodnie z definicją Żołnierze Wyklęci to ci, którzy po zakończeniu drugiej wojny światowej uznali Związek Radziecki za agresora i dalej walczyli o wolną Polskę. Grupa ludzi działających w AK, która nie podjęła walki po 1945 roku była jednak przesłuchiwana i prześladowana przez reżim komunistyczny. Choć nie wpisują się oni stricte we wspomnianą definicję, z szacunku dla ich działań, należy ich też zaliczyć do grona Żołnierzy Niezłomnych.

Program organizowanych przez Muzeum w Chrzanowie obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

Niedziela, 1 marca
Msza w kościele p.w. św. Mikołaja w Chrzanowie (godz. 10.15)
Apel Pamięci i uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową na dzwonnicy od strony Rynku (godz. 11.15)
Wykład Mieczysława Potejko, członka Towarzystwa Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Chrzanowie "Sylwetki Żołnierzy Wyklętych" w sali odczytowej MOKSiR (godz. 12)

Piątek, 6 marca
Koncert zespołu Forteca w sali kinowej MOKSiR (godz. 12.30 i ewentualnie godz. 14)