Nie masz konta? Zarejestruj się

Porady

Potrzebna jest zgoda rodziców

25.02.2015 11:54 | 0 komentarzy | 3 935 odsłony | red

O pierwszej wizycie u ginekologa z położną środowiskową z NZOZ „Trzebinia" Mariolą Baster rozmawia Anna Jarguz.

0
Potrzebna jest zgoda rodziców
Mariola Baster
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Anna Jarguz: W jakim wieku kobieta po raz pierwszy powinna skorzystać z porady ginekologa?
Mariola Baster:
Jeśli nie ma żadnych niepokojących objawów, pierwsza wizyta powinna się odbyć między osiemnastym a dwudziestym rokiem życia.

Powiedziała pani, jeśli nie ma żadnych niepokojących objawów. Co zatem powinno skłonić dziewczynę, by poszła do lekarza wcześniej, jeszcze przed ukończeniem 18. roku życia?
- Na przykład brak miesiączki. Jeśli do 16. roku życia krwawienia nie ma, to sygnał, że może dziać się coś złego i należy skontaktować się z lekarzem. Podobnie, gdy miesiączki są bardzo obfite, nieregularne, towarzyszy im ból albo gdy między cyklami pojawiają się plamienia.

Ginekolog przyjmie szesnastolatkę, która przyjdzie sama?
- Niepełnoletnie osoby na wizytę powinny przyjść z mamą albo opiekunem prawnym. Rodzic musi wyrazić zgodę na badanie.

A co jeśli nie wyraża? Zdarza się, że w rodzinie to temat tabu. Albo mama, choć jej córka jest niemal dorosła, wciąż uważa, że jest za młoda na wizytę u ginekologa.
- Bywa i tak. Sama z takimi sytuacjami się spotkałam. Mogę porozmawiać z rodzicami. Gdy żaden argument ich nie przekona, dziewczyna powinna przyjść do gabinetu i porozmawiać z lekarzem. Jeśli uzna on, że badanie jest potrzebne, na pewno nie odmówi.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty? Dla wielu młodych dziewcząt to bardzo krępujące, rozebrać się przed lekarzem.
- Zgadzam się. Powinny jednak pamiętać, że lekarz, bez względu na to czy jest kobietą czy mężczyzną, profesjonalnie podchodzi do swojej pracy. Nie powinny więc czuć skrępowania. W gabinecie jest pomieszczenie, gdzie na spokojnie można się przebrać. Są dostępne jednorazowe fartuszki, które można założyć i w nich wyjść do lekarza. Przed pierwszą wizytą warto też na kartce spisać pytania do lekarza. Podczas spotkania często zapominamy, co nas niepokoi i o czym chciałyśmy z nim porozmawiać.

Jak przebiega wizyta?
- Lekarz zaczyna od wywiadu. Pyta o termin pierwszej miesiączki, ostatniej, ich przebieg. Następnie przystępuje do badania. Jeśli kobieta podjęła już współżycie, wykonuje je za pomocą wziernika. Jeśli nie, przez perektum (odbyt - przyp. red.) albo - co staje się coraz powszechniejsze - używa aparatu ultrasonograficznego.

W przypadku niepełnoletnich dziewcząt, rodzice uczestniczą w wizycie?
- Oni mają wyrazić zgodę na badanie. Jest ono wykonywane bez ich udziału. Generalnie dziewczęta są wtedy mniej skrępowane i mogą o wszystko zapytać lekarza.
(AJ)
Przełom nr 07 (1180) 18.2.2015