Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Co sobotę pobiegniemy przez las

20.01.2015 10:14 | 2 komentarze | 3 792 odsłony | Marek Oratowski

To ma być rekreacja, a nie wyścig. Każdy dobrze zna swój organizm. Jeśli ktoś zechce dołączyć do nas na przykład z psem lub z dzieckiem w wózku, zapraszamy - mówi Grzegorz Skupień z Chrzanowa, organizator biegów z cyklu parkrun na trasie z Kroczymiecha do Libiąża.

2
Co sobotę pobiegniemy przez las
Grzegorz Skupień
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Marek Oratowski: Co trzeba zrobić, by uczestniczyć w biegu?
Robert Skupień: Udział jest bezpłatny. Zapraszamy wszystkich chętnych. Wymagane jest jedynie wcześniejsze dokonanie rejestracji, a następnie wydrukowanie i przyniesienie ze sobą nadanego Indywidualnego Kodu Uczestnika. Można to zrobić na stronie parkrun.pl. Rejestracja jest jednorazowa. Po jej dokonaniu każdy może wziąć udział w dowolnej liczbie biegów w jakiejkolwiek lokalizacji w Polsce lub na świecie.

Ta inicjatywa jest coraz popularniejsza. W tym samym czasie na trasę rusza w różnych miejscach spora grupa zawodników.
- W naszym kraju już kilkanaście miast organizuje takie sobotnie biegi. Między innymi podobne cykliczne imprezy są m.in. w Bydgoszczy, Krakowie, Lesznie, Poznaniu, Pruszkowie i Warszawie. W Chrzanowie rozpoczynamy 24 stycznia o godzinie 9. Potem na biegi zapraszamy o tej samej godzinie co sobotę. Planujemy po dotarciu do mety zaprosić uczestników na mały poczęstunek.

Proszę przybliżyć trasę, jaką pokonają uczestnicy.
- Start nastąpi spod leśniczówki w Kroczymiechu. Trasa prowadzić będzie lasem aż do kamieniołomu w Libiążu i z powrotem. Zabezpieczą ją wolontariusze. Osoby chcące nimi zostać mogą wysłać maila na adres chrzanowwolontariusze@parkrun.com.

Niektórzy mimo wszystko będą pewnie się wstydzili, że nie potrafią pokonać dystansu w dobrym czasie.
- Poczekamy na ostatniego biegacza. Miałem okazję startować w imprezie z tego cyklu w Krakowie. Tam trasa wytyczona jest wokół Błoń. Niektórzy starsi uczestnicy pokonali pięć kilometrów w ponad godzinę. Nie szkodzi. To ma być rekreacja, a nie wyścig. Każdy dobrze zna swój organizm. Jeśli ktoś zechce pobiec na przykład z psem lub z dzieckiem w wózku, nie widzę przeszkód. Prosiłbym jedynie wszystkich uczestników, którzy wcześniej nie biegali, o upewnienie się podczas wizyty u lekarza, czy ich stan zdrowia umożliwia taki wysiłek. Przed samym startem trzeba również pamiętać o rozgrzewce. Osoby dopiero zaczynające przygodę z bieganiem, jak i mający wprawę mogą potem porównywać własne wyniki osiągane z kolejnych biegach. A także sprawdzić, jak inni w ich wieku radzą sobie na takim dystansie.

*****
Idea parkrun zakłada, iż biegi są organizowane przez biegaczy dla biegaczy. To co wyróżnia parkrun spośród większości imprez biegowych to jego oddolny i niekomercyjny charakter oraz zaangażowanie w inicjatywę samych uczestników, którzy oprócz udziału jako biegacze mają również możliwość uczestnictwa w organizacji biegów w charakterze wolontariuszy. W ramach każdej z edycji biegów uczestnicy mogą dokonywać pomiaru czasu, skanować dane biegaczy na mecie, ubezpieczać trasę, czy też robić zdjęcia.
Biegi parkrun odbywają się w ponad 355 lokalizacjach na świecie i gromadzą w każdą sobotę ponad 1.2 mln biegaczy. W ramach parkrun Polska zarejestrowanych jest ponad 21 tysięcy uczestników i liczba ta stale rośnie.